I ovo pomaže

OČNE VEŽBE: Sopstvenom snagom do savršenog vida

Foto: Shtterstock
Održavanje i popravljanje vida i lečenje očiju je holistički proces. Još je Sokrat rekao da nikada ne lečimo oko bez glave, glavu bez tela i telo bez duše...

Oči su ogledalo i duše i tela. Mentalna napetost, snažna osećanja, držanje tela, ishrana i stres veoma opterećuju vid. Svaki pristup lošem vidu mora uzeti u obzir mentalnu stranu viđenja.

– Umetnost gledanja je psihofizička veština kao i govor, hodanje, upotreba ruku. Stiče se u detinjstvu procesom nesvesnog samoučenja. Ritam života, nova tehnologija, informatička blagodet, hronični stres, zamenjuju umetnost gledanja lošim navikama opažanja, viđenja i remete funkciju organa vida, koncentraciju i pamćenje – kaže dr Milka Ćosović, specijalista za očne bolesti, doktor tradicionalne medicine i specijalista za iris dijagnostiku.

Sačuvajte dobar vid

Program „Umetnost gledanja“, koji sprovodi dr Milka Ćosović, namenjen je osobama koje žele da sačuvaju zdrav vid i pored toga što ga koriste maksimalno, onima koji žele da poboljšaju vid, koji nose naočare ili sočiva, kao i osobama koje boluju od degeneracije žute mrlje, katarakte, glaukoma, diabetične retinopatije, hronične upale i alergije očiju.

– Program je koncipiran na sledeći način: Vežbe američkog oftamologa Bejtsa – jednostavne i snažne koje može da izvede svaka osoba samostalno, eliminišu neuromuskularnu napetost oka, uspostavljaju vezu između očiju i uma i time povećavaju koncentraciju i pamćenje, poboljšavaju cirkulaciju i vid. Program „Umetnost gledanja“ obuhvata i antistresnu tehniku opuštanja – autogeni trening. Kada su telo i psiha opušteni, i oči su opuštene i spremne za očni trening. Kineska akupresura tačaka oko očiju eliminiše zamor i jača oči. Kreativna vizuelizacija je put da otvorite svoje duhovno oko. Neuroimunolozi sasvim ozbiljno prate vizuelizaciju kao metod za preventivu i terapiju i najsnažnije sredstvo za ličnu transformaciju – objašnjava naša sagovornica.

Očni trening

Oko 80 odsto dnevnih aktivnosti obavljamo upravo zahvaljujući očima. Verovatno nismo ni svesni koliko u svakodnevnom životu u stvari zloupotrebljavamo svoje čulo vida na razne načine.

Dugo sedenje na poslu ispred kompjutera, pogrešno držanje tela, gledanje televizije ili disfunkcija nekih organa dovode do naprezanja očiju. Dovoljno je reći da osam efektivnih sati koje provedete za radnim stolom, zumirajući tekstove sa ekrana svog računara, možda i previše košta vaše oči. Posledice mogu biti izuzetno neprijatne i mučne.

Oči počinju da suze, peckaju i svrbe, od preteranog nadražaja postaju suve, a ubrzo sledi intenzivna glavobolja.

– Očni trening je jedinstvena, moćna preventiva da sačuvamo svoj vid prirodnim putem, sopstvenom snagom. Veoma je koristan i kao dopuna i pomoć u lečenju očnih oboljenja. Na ovaj način budimo i održavamo moć samoregulacije i samoizlečenja u nama i jačamo način opažanja. Vežbe eliminišu neuromuskularnu napetost organa vida, poboljšavaju cirkulaciju, ubrzavaju eliminaciju toksina, povećavaju i održavaju elastičnost očnih, vratnih i ramenih mišića – navodi dr Milka Čosović.

Tri nivoa vežbi

Prema dr Kampusu, čulo vida se sastoji od tri nivoa: fizičko oko, duhovno oko i perceptivni um.

Očni trening se takođe sastoji od tri nivoa, a cilj vežbi za fizičko oko je da održavaju elastičnost očnih mišića. Zdrave oči se kreću slobodno, trepću ravnomerno.

Umorne, obolele oči gube prirodnu vibraciju, pogled je ukočen, ređe trepću. Ako oči imaju elastične, snažne mišiće oni odlično izoštravaju udaljenost na koju ih fokusirate. A od stanja očnih mišića zavisi perceptivna sposobnost uma.

Teskt: Žaklina Milenković

Lično iskustvo

Naša čitateljka N. B. iz Beograda godinama je imala problem sa suvim očima. Simptomi su bili peckanje, grebuckanje, osećaj stranog tela u oku, crvenilo, glavobolja...

– Otišla sam kod dr Milke Ćosović u „Balans Mediku”, koja mi je rekla da su u mom slučaju suzna žlezda i suzni putevi anatomski u redu. Pomoću očnog treninga, za kratko vreme uspostavljena je normalna vlažnost oka i veštačke suze mi više nisu bile potrebne – tvrdi naša čitateljka.


Prirodno poboljšanje vida

Neki oftalmolozi zagovaraju ideju da se očima može pomoći prirodnim putem. O tome je prvi put razmišljao i govorio oftalmolog dr Vilijam Bejts, koji je razvio sistem treninga, specijalne vežbe koje ispravljaju pogrešne navike u gledanju, jačaju očne mišiće, kao i percepciju, koncentraciju i pamćenje; poboljšavaju vaskularizaciju; energizuju čulo vida; vraćaju prirodnu pokretljivost očiju i jačaju periferni vid.


Umetnost gledanja

Program „Umetnost gledanja“ namenjen je svim ljudima koji:
žele da sačuvaju zdrav vid i pored toga što ga koriste maksimalno
žele da poprave vid
koji nose naočare ili kontaktna sočiva
koji boluju od degeneracije žute mrlje, katarakte, glaukoma, dijabetične retinopatije, hronične upale i alergije očiju