Tadić: Srbija ne sme upasti u klopku

Tanjug
Srbija ne sme upasti u klopku, kao što su neke zemlje prilikom priključenja EU, već da mora i pre i posle učlanjenja da radi, rekao kandidat za predsednika DS

POŽAREVAC - Kandidat za predsednika Srbije i lider Demokratske stranke Boris Tadić poručio je danas u Požarevcu da Srbija ne sme upasti u klopku, kao što su neke zemlje prilikom priključenja EU, već da mora i pre i posle učlanjenja da radi. Tadić je u centru Požarevca poručio da želi da Srbija postane članica EU, jer je to način da izradimo izvesniju i sigurniju budućnost.

Međutim on je rekao da Srbija ne sme da propusti priliku i šanse koje se pružaju na putu u EU, odnosno da ne upadne u klopku kao što su neke zemlje koje su postale članice. "Čin učlanjenja je kao čin dobijanja diplome. Pre njega predstoji usavršavanje, i sprovođenje reformi. Ne smemo da idemo putem nekih zemalja koje su napravile grešku i pomislile da je ulaskom sve rešeno. Moramo da naučimo da ne idemo putem koji je pogrešan, da iskoristimo teška i opasna iskustva zemalja i ne upadamo u klopku. Moramo da iskoristimo priliku, ponašamo se racionalno, a ne kao što je to bio slučaj u istoriji kada smo upadali u svaku klopku i nijednu priliku nismo iskoristili", kazao je on.

Tadić je naglasio da se i pre i posle učlanjenja mora stalno raditi na sebi i koristiti sve šanse koje se pružaju. Prema njegovom mišljenju, pitanje predsednika Republike je od najveće moguće važnosti, jer šef države odražava mišljenje naroda."Ko je predsednik Republike to je karakter zemlje, njegov izbor je odraz narodnog mišljenja, kako će nas gledati svet. Ako izaberete predsednika koji govori ono što misli, a ono što misli i radi, onda je Srbija predvidiva zemlja sa kojom svi žele da sarađuju, i u koju žele da investiraju", naglasio je Tadić.

Kroz ponašanje predsednika ocenjuje se svaki pojedinačni građanin naše zemlje, dodao je on, ukazavši da glasanje u drugom krugu predsedničkih izbora predstavlja ujedno i "naš izbor o međunarodnom predstavljanju, sposobnosti da se pomirimo u zemlji i regionu, da budemo ponosni i da se ne stidimo". Tadić je istakao da ako se izabere osoba koja ne misli šta priča, odnosno ne radi ono što kaže, onda Srbija postaje nepredvidiva zemlja, u koju niko neće želeti da plasira investicije, jer može sutradan da promeni pravac svog razvoja.

On je kazao da često na predizbornim skupovima vidi roditelje sa decom, i da zna zašto ih roditelji dovode, a to je da mu prenesu poruku da treba da brine o njihovoh budućnosti. "Znam da je poruka roditelja da o njihovoj deci koju su doveli moram da brinem, jer ako brinem o njima, onda radim i za budućnost zemlje. Ako brinemo o nezaštićenima, a to je nas građanski zadatak, onda brinemo o zemlji", istakao je Tadić.
On je dodao da mu je najveće priznanje kada mu roditelji predaju brigu za budućnost njihove dece, veće priznanje od svih međunarodnih koje je dobio. Tadić je podvukao da je zbog toga veoma bitno da se izađe na izbore 20.maja, i da svi koji ne izađu, ili predaju beli listić pokazuju „vrhunsku neodgovornost pema zemlji i budućim pokoljenjima" i da nemaju pravo narendih pet godina da kažu bilo šta.

Sve što je do sada dobro urađeno, prema njegovim rečima, može pasti u vodu, i zato pitanje države i egzistencije nije nešto što se sme staviti na kocku, jer se s budućnošću kockaju samo neodgovorni. Tadić je u Požarevcu ponovio da želi da se proveri imovina svih političara u zemlji, i čak je predložio da se proveri šta je govorio u prošlosti, odnosno da li postoji neka teška reč, pretnja smrću ili izgona upućena nekom drugom.Govoreći o šansama Srbije on je posebno pomenuo poljoprivredu rekavši da u toj oblasti mnogo toga nije iskorišćeno, što se vidi na primerima nekih zemalja koje su manje, a ostvaruju veće prihode. Prisutnima se obratila i potpredsednica DS Jelena Trivan koja je poručila da bi volela kada bi 21. maja mogla reći da je Tadić većinski izbor građana Srbije, jer joj je važno da živi u sigurnoj Srbiji.