Najava sastanka u Dohi podstakla rast cene nafte

Thinkstock
Koraci zemalja najvećih proizvođača nafte idu u pravcu zamrzavanja proizvodnje crnog zlata kako bi se cene sirove nafte vratile na nivo znatno iznad 30 dolara po barelu

Predstavnici zemalja koje su među najvećim proizvođačima nafte na svetu sastaće se u Dohi idućeg meseca kako bi razgovarali o zamrzavanju proizvodnje, izjavio je katarski ministar energetike prošle srede.

Mohamed bin Saleh el Sada (Mohammed Bin Saleh Al-Sada), koji je takođe predsednik grupe proizvođača Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), naveo je u izjavi da je sastanak ministara, koji je zakazan za 17. april, „nastavak sastanka koji je održan prošlog meseca u Dohi“.

Zvaničnici Saudijske Arabije, Rusije, Katara i Venecuele dogovorili su se u februaru da zamrznu proizvodnju na nivo januarske ukoliko se i ostali slože s tim.

Oko 15 zemlja članica OPEK i onih koje to nisu - na koje odlazi dve trećine svetske proizvodnje nafte - podržalo je ovaj predlog, dodaje se u saopštenju.

Nedeljama su se održavali pregovori i sastanci iza kulisa kako bi se obezbedila podrška za zamrzavanje, koje je poznato pod nazivom „Inicijativa Doha“, ne bi li se stabilizovao strmoglavi pad cene nafte.

Iran je već izjavio da se neće pridržavati nikakvog sporazuma dok ne osvoji isti udeo na tržištu koji je imao pre uvođenja sankcija.

U proteklim danima u komentarima ruskih ministara i drugih zvaničnika bilo je nagoveštaja da će Iran možda biti isključen iz bilo kakvog dogovora kojim bi se zauzdalo povećanje proizvodnje. Ruski ministar energetike Aleksandar Novak izjavio je prošlog ponedeljka nakon sastanka u Teheranu da Iran ima prava da poveća proizvodnju nakon godina restrikcija koje je trpela njegova naftna industrija.

Učesnici na naftnom tržištu kažu da zamrzavanje neće znatno ublažiti prezasićenost ponudom, koja je u januaru dovela do pada cene sirove nafte na nivo iz 2003. godine. Međutim, prema priznanju najvećih svetskih proizvođača, cene ispod 30 dolara po barelu nisu prihvatljive.

Stabilizacija naftnog tržišta, kako navodi El Sada, u opštem je interesu.

Iako su pojedine zemlje u svojstvu potrošača imale koristi od jeftinije nafte, budžeti zemalja koje su veliki izvoznici smanjeni su zbog naglog pada vrednosti ovog energenta, dok su energetske kompanije morale da prekrajaju investicione planove i skrešu troškove i broj radnih mesta.

Ali el Naimi, vremešni ministar za naftu Saudijske Arabije, izjavio je prošlog meseca u Hjustonu da sve dok kraljevstvo - koje je najveći proizvođač i de fakto lider OPEK - podržava zamrzavanje, smanjenje proizvodnje nafte „neće se dogoditi“. Samo u poslednjih mesec dana privremeni sporazum je pomogao rast cene nafte za 20 odsto. Prošle srede, cena sirove nafte tipa „brent“, koja predstavlja međunarodni reper, povećala se za 59 centi, na 39,33 dolara po barelu, u Londonu.

Nije odmah bilo jasno koje će još zemlje prisustvovati sastanku u aprilu.

Predstavnici Kuvajta i Ujedinjenih Arapskih Emirata, saveznica Saudijske Arabije u Persijskom zalivu, izjavili su da će se obavezati na zamrzavanje ukoliko se i ostali priključe ovoj inicijativi.

Irak, koji je drastično povećao proizvodnju u 2015, takođe je pristao da podrži ovaj predlog.

Anjli Raval
Oil And Gas Correspondent