BEOGRAD - Rad, rad i samo rad!
Državni budžeti republike i opština do kraja godine mogli bi da budu u minusu od 200 milijardi, a dozvoljeno je 152 milijarde. Da se to ne bi dogodilo, novi premijer i ministri moraće odmah da zakrpe rupu u budžetu, zaustave slabljenje dinara, rast nezaposlenosti, smatraju ekonomski stručnjaci. Takođe, potrebno je smanjiti korupciju, privući investicije i reformisati javni sektor, a novu vladu čeka i nastavak razgovora s Prištinom kako bi se ubrzao početak pregovora o ulasku u EU.
Ekonomista Goran Nikolić smatra da je prva stvar rebalans budžeta uz povećanje PDV na 20 odsto.
- Uz ostale uštede ispunili bismo ciljani deficit od 4,25 odsto BDP - navodi Nikolić i dodaje da treba nastaviti pregovore s MMF.
Zadatak nove vlade, prema rečima ekonomiste Miroljuba Labusa, jeste da pomogne privredi, ali i da obrati pažnju na bankarski sistem, koji bi ove godine mogao da ima problema.
- Privreda ne može da vraća kredite. Moraće da se zamrznu plate i penzije i otpusti višak činovnika - uveren je nekadašnji potpredsednik vlade.
Privredni rast od dva do tri odsto je, prema mišljenju ekonomiste Zorana Popova, prvi cilj.
Ako ne bude tog rasta, slede povećanje PDV i otpuštanja. Suzbijanje korupcije je suština.
Tako ćemo i uštedeti, jer će se smanjiti nepotrebno odlivanje novca kroz javne nabavke - savetuje Popov.
Sagovornici Kurira su saglasni s tim da u političkom delu novu vladu čeka pitanje KiM i nastavljanje puta ka EU. Popov smatra da se ekonomski treba okrenuti i BRIK, Brazilu, Rusiji, Indiji i Kini, a Đorđe Vukadinović, politički analitičar, očekuje nastavak pritiska međunarodne zajednice na Beograd i Republiku Srpsku u pravcu tešnje integracije RS u BiH.
Biće obnovljeni pregovori s Prištinom, ali tu neće biti velikih promena ako jedna strana ne pristane na veliki kompromis - zaključuje Vukadinović.
V. Spasić - B. Bojić