EKSKLUZIVNO: TERORISTI U PARIZU PUCALI IZ SRPSKIH PUŠAKA Kalašnjikovi stigli preko Jugohemije!

Kurir poseduje dokumente koji pokazuju da je naše preduzeće tokom 2012. izvezlo više hiljada automatskih pušaka u delovima, koji su završili u slobodnoj prodaji na internetu

BEOGRAD - Automatske puške srpskog porekla kojima su islamski teroristi ubili najmanje 80 ljudi u Parizu stigle su u njihove ruke preko beogradske firme „Jugohemija“, ekskluzivno otkriva Kurir.


Ova firma je tokom 2012. nekoliko hiljada automatskih pušaka M70 AB i M70 B, koje proizvodi „Zastava oružje“ iz Kragujevca, najpre prodala nemačkom preduzeću „Vafen Šumaher“, i to po ceni od 75 dolara za komad. Oružje su Nemci zatim preprodali američkoj kompaniji „Amerikan taktikal imports“, koja je kupljenu robu prodavala na internetu. Kao kupac se može pojaviti bilo ko, pa tako i radikalni islamisti. Imajući u vidu ovaj put trgovine oružjem, ne čudi i potvrđena informacija da su džihadisti puške proizvedene u Srbiji koristili za svoje napade u prestonici Francuske.

Posao preko Nemaca

Kurir je došao u posed ugovora između beogradske „Jugohemije“ i nemačkog „Vafena Šumahera“, u kojem se vidi da je Nemcima 24. aprila 2012. samo u jednom cugu isporučeno skoro 3.500 komada pušaka, u svetu poznatih kao „kalašnjikov“. Samo od ovog prvog posla srpski prodavac oružja dobio je čak 227.610 dolara, a nakon toga sklopljeno je još nekoliko ugovora, pa se pretpostavlja da je zarada premašila milion dolara.

- Puške kojima je trgovala „Jugohemija“ Ministarstvo odbrane proglasilo je viškom, a zatim javnim oglašavanjem dalo na prodaju, te je tako i završilo kod trgovaca naoružanjem. Inače, propisi su takvi da su one mogle da budu izvezene jedino u delovima, koje onda krajnji kupci sami sklapaju. Tako je to oružje od „Jugohemije“ otišlo kod Nemaca, a zatim je preprodano Amerikancima. Oni su ga prodavali putem sajta, pa je velika verovatnoća da je najveći deo srpskog oružja, nažalost, završio u rukama džihadista. To potvrđuju i puške koju su pronađene na poprištu masakra u Parizu u novembru 2015 - otkriva izvor Kurira.

Nakon terorističkog napada u Parizu pronađene su četiri puške koje imaju srpski žig, i to jedna u koncertnoj dvorani Bataklan, gde je izvršen masakr, a tri u automobilu „seat leon“ koji su teroristi koristili za bekstvo.

Takođe, dokumenta iz interne komunikacije nemačke i američke firme kojima raspolaže Kurir svedoče da je prodavac iz Nemačke, mesec dana pre zaključenja ugovora, kupca iz SAD obavestio o istoriji tog oružja, otkrivši da je ono pet godina bilo skladišteno u Srbiji.

Šutanovac: Prvi put čujem

A da bi oružje legalnim putem bilo izvezeno iz Srbije mora da se dobije dozvola ministarstava unutrašnjih poslova, trgovine, spoljnih poslova, odbrane, a potrebna je i saglasnost BIA. U to vreme ministar odbrane bio je Dragan Šutanovac, koji za Kurir tvrdi da nema saznanja o ovom poslu, odnosno o tome kakva je bila sudbina oružja koje je Ministarstvo odbrane otpisalo.

- Prvi put čujem za to. Pozovite Iliju Pilipovića, koji je u to vreme bio moj pomoćnik zadužen za tu oblast - rekao je Šutanovac.

Pilipović je ostao nedostupan.

Bez dozvole za SAD

Jasmina Roskić, načelnik Odeljenja za sporazume o uzajamnom podsticaju i zaštiti ulaganja, koncesije i spoljnu trgovinu kontrolisanom robom u Ministarstvu trgovine, delom je potvrdila naša saznanja - da su „Jugohemiji“ izdali dozvolu za trgovinu u kojoj je krajnji kupac bila pomenuta nemačka kompanija.

- „Jugohemija“ u 2012. nije dobila dozvolu za kupca u SAD, ali je bilo izvoza „Zastavine“ robe u Nemačku za preduzeće „Vafen Šumaher“. Roba je iz zaliha Ministarstva odbrane, i to automatske puške M70A, M70AB i M70B, ukupno 10.775 komada, kao i 9.176 pištolja M70 - kaže Roskićeva.

Aleksandar Radić
LAKO DOSTUPNA ROBA

Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da je pogrešno nametati emotivno-moralne i političke implikacije zbog toga gde je završilo srpsko oružje.- Ekstremisti nabavljaju oružje na ilegalnom tržištu, kao i svi drugi kriminalci. Oružje, ma gde proizvedeno, nije problem, potpuno je nebitno gde je napravljeno, to je sredstvo dostupno na tržištu. Američki propisi su problem, tržište je slobodno, poluautomatske puške koje je pravila „Zastava“ mogu se prepraviti u automatske vrlo lako, a ekstremisti kupuju ono što im je dostupno - objašnjava Radić.