"Ako jedan ili dva miliona ljudi želi kroz Austriju Nemačka može relativno lako graničnim procedurama da izazove zastoj u Austriji. Time postajemo tampon zona", naglasio je Verner Fajman u intervjuu bečkom dnevniku Prese.
Fajman je podvukao da je to "nefer" i da bi Austriji tako mogla biti naneta šteta.
"Imam lično dobar odnos sa Merkelovom, ali politički postoje tenzije", priznao je on. Prema njegovim rečima, prednost koju ima Merkel, da može da koristi Austriju kao čekaonicu, kroz održavanje privlačnosti Nemačke, je evropska greška, jer se time izlažu prisku zemlje Balkana i druge poput Italije kao alternativne rute.
"Prema nama je takva politika izuzetno nefer. Merkelova politika može izazvati štetu Austriji. Mi ne želimo da budemo čekaonica za Nemačku. To nam se može slobodno zameriti, ali ostajemo dosledni", podvukao je Fajman.
Od nemačke kancelarke bi želeo da jasno kaže da izbeglice ne bi trebalo da pokušavaju da probijaju granice i koriste ilegalne rute, da kaže broj koji bi mogao legalno da uđe u Nemačku. Istovremeno je konstatovao i da je Evropska komisija doživela neuspeh jer je usvojila Šengen, ali ne i zaštitu spoljne granice.
"Funkcionisanje Fronteksa trebalo je postoji već odavno. Verujem da će nam biti potrebno prelazno rešenje - par zemalja, koji to preuzmu za druge. Austrija bi za potrebe misije EU odmah stavila na raspolaganje vojnike", kazao je šef austrijske vlade.
On je podsetio da je prošle godine kroz Austriju prošlo milion ljudi, i da Austrija nije bila zemlja koja je izbegavala svoju odgovornost, već je i prihvatila 90.000 tražilaca azila, a i u naredne četiri godine primiće još 1,5 odsto u odnosu na stanovništvo. Fajman je istakao da se pokazalo da evropsko rešenje, kojem se težilo, nije funkcionisalo.
Što se sporazuma EU i Turske tiče on je poručio kritičarima Turske, u koje se, kako je kazao, ubraja i on po određenim pitanjima, da je bolje zajedno organizovati readmisiju nego bez te države.
(Tanjug)