Društvo

Crkva Svetog Karla Boromejskog: Vučić na uskršnjoj misi u Pančevu

Foto: Tanjug Oksana Toskić
PANČEVO - Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić obeležio je danas sa katoličkim vernicima uskršnji praznik po Gregorijanskom kalendaru prisustvom svetoj uskršnjoj misi u crkvi Svetog Karla Boromejskog u Pančevu

.

Misu je služio apostolski nuncije nadbiskup Lučano Surijani. Nuncije je iskazao radost što zajedno sa vernicima u Pančevu može da proslavi "svetu Pashvu hristovog vaskrsenja, srce vere i hrišćanskog života". „Pre nego što sam došao u Srbiju, kada sam imenovan za apostolskog nuncija, prva stvar koju sam osetio je poteškoća sa jezicima sa kojima ću se susresti. Onda sam razmišljao i odlučio da ću govoriti dva jezika - jezik bratstva i znakova. Svi znamo šta je istinska ljubav i kada je nađemo nisu potrebne reči. To je bratstvo. Ssto se znakova tiče, svi znamo šta je osmeh, a šta ljutnja", rekao je nuncije i dodao da je ovde, među nama, sa željom da komuniciramo jezikom bratstva i znakova. Nadbiskup Surijani se posebno zahvalio premijeru Vučiću na prisustvu misi i ocenio da je to dokaz bratstva o kome govori.

Apostolski nuncije je podsetio da kao predstavnik pape ima mogućnost da daje blagoslov u ime poglavara rimokatoličke crkve. U svom blagoslovu on je poželeo svima da blagosiljaju sve oko sebe. Uskršnoj misiji, koja je služena na italijanskom, hrvatskom i mađarskom jeziku, prisustvovali su gradonacelnik Pančeva Saša Pavlov i ambasador Italije u Srbiji Djuzepe Manco.

Foto: Tanjug Oksana Toskić
Aleksandar Vučić Foto Tanjug Oksana Toskić

Posle mise i pričešća vernika župnik Robert Paščik predao je premijeru Srbije knjigu u znak zahvalnosti što je „došao da kao hrišćanin da podeli sa rimokatolicima radost praznika“, a premijer je njemu uzvratio poklonivši mu Bibliju.

Rimokatolička crkva u Pančevu, posvećena svetom Karlu Boromejskom, podignuta je 1747 , godinu dana nakon izgradnje podignuta je i manastirska zgrada, a potom je dobila i novi toranj. Prethodnih godina rimokatolička služba je vršena u improvizovanim crkvenim objektima koji su stradali od Turaka. Nova razaranja crkva pretrpela je 1787. prilikom upada Turaka na ove prostore kada je služila kao konjušnica, a sav crkveni nameštaj i predmeti su opljačkani. Tokom 19. veka crkva je kompletno obnovljena, kada je dobila barokni izgled, a danas je centar okupljanja rimokatoličkog stanovništa Pančeva.