Još desetak autobusa čeka da se u njih ukrcaju migranti koji ne žele da odu sa zatvorene granice.
"Ljudi bez nade ili novca će možda otići. Ali ja imam nadu da će se nešto bolje dogoditi sutra, a možda i danas", kaže Fatema Ahmed (40) iz Iraka.
Ona kaže da bi razmotrila odlazak iz kampa u Idomeniju ako bi grčka vlada odlučila da svakoj migrantskoj porodici obezbedi kuću.
U prve autobuse su se ukrcali većinom roditelji sa decom koji više nisu mogli da izdrže teške uslove.
Jedan od njih je i Džanger Hasan (29) iz iračkog Kurdistana, koji je u kampu u Idomeniju proveo mesec dana sa suprugom i dvoje dece.
"Ovde ne možemo ništa. Deca se razboljevaju. Situacija je teška, u poslednja dva dana bilo je vetrovito, a ponekad i pada kiša. Nemamo izbora, moramo da odemo odavde", rekao je on.
Priliv izbeglica na grčka ostrva u Egejskom moru je usporen, a danas je 78 novih izbeglica ušlo u Grčku,što je upola manje nego juče.
Prema najnovijim zvaničnim podacima, danas se u kampu u Idomeniju nalazi ukupno 11.603 ljudi.
Portparol agencije SOMP koja koordiniše odgovor Atine na izbegličku krizu Jorgos Kirticis kaže da će se operacija evakuisanja tog kampa pojačati od ponedeljka.
"Više od 2.000 mesta je trenutno obezbeđeno za izbeglice koje su u kampu u Idomeniju, a od ponedeljka se broj mesta može udvostručiti", rekao je on, obećavši da će još 30.000 mesta biti obezbeđeno u naredne tri nedelje u novim skloništima.
U međuvremenu, priliv izbeglica koji pristižu u Grčku usporava.
Grčka je u četvrtak saopštila da za 24 sata nijedan migrant nije pristigao na egejska ostrva, što je bilo prvi put otkako je na snagu stupio sporazum EU i Turske u cilju zaustavljanja masovnog priliva.
Svi novi dolasci se registruju u centrima uspostavljenim na pet egejskih ostrva, a oni koji traže azil ostaće tamo dok njihove zahteve ne razmotre grčki i evropski zvaničnici.
(Tanjug)