Tržišta u usponu predvode veliki oporavak

Profimedia
Indeks MSCI, kojim dominiraju korporativne akcije Kine, Južne Koreje i Tajvana, zabeležio je rast od 4,6 odsto ove godine, a podigao je i cene državnih obveznica zemalja u razvoju

Tržišta u usponu su se vratila u pozitivnu zonu posle lošeg početka godine, a investitori očekuju da će centralne banke nastaviti da pružaju podršku globalnoj privredi u dužem periodu.

Indeks tržišta u usponu MSCI, kojim dominiraju akcije kompanija u Kini, Južnoj Koreji i Tajvanu, zabeležio je rast od 4,6 odsto ove godine. Potražnja za državnim obveznicama koje izdaju zemlje u razvoju podigla je cene i smanjila prinos na Džej Pi Morganov indeks obveznica ovih tržišta denominovan u dolarima na najniži nivo u poslednjih šest meseci od 5,89 odsto.

„Donekle postoji uverenje da globalni rast ne srlja u crnu rupu“, kaže Džejms Barino (James Barrineau), jedan od direktora odeljenja za dug tržišta u usponu u multinacionalnoj kompaniji za upravljanje aktivom „Šreders“ (Schroders).

Nedavni oporavak na tržištima u usponu predstavlja oštar zaokret u odnosu na prvi mesec ove godine, kad su usporavanje privrednog rasta u Kini, pad cena nafte i decembarsko podizanje kamatnih stopa u SAD naterali investitore da povuku svoj novac s tih tržišta rekordnom brzinom.

Izrazito oprezan stav po pitanju globalne ekonomije koji je američka Uprava federalnih rezervi iznela pretprošle nedelje učvrstio je očekivanja tržišta da ove godine neće biti agresivnog rasporeda podizanja kamatnih stopa u SAD.

„Jedan od najznačajnijih pokretača je umeren stav Feda“, ukazuje Barino. „To je zaustavilo jačanje američkog dolara i imalo povoljan uticaj na valute tržišta u usponu.“

Među zemljama koje bi mogle biti najviše pogođene rastom kamatnih stopa u SAD nalaze se Brazil i Južna Afrika, koje se oslanjaju na međunarodni kapital pri pokrivanju deficita državnog budžeta.

U januaru su i brazilski real i južnoafrički rand bili na višegodišnjem minimumu u odnosu na američki dolar, dok su prosečni troškovi pozajmljivanja na tržištima u usponu dostigli najviši nivo u poslednjih pet godina - od 6,78 odsto.

Na kreditnim tržištima investitori kažu da je fokus sada na tome koliko dugo bi ovo zatišje na tržištima u usponu moglo da traje. Tvorci monetarne politike u SAD ne žele da isključe mogućnost podizanja referentne kamatne stope više od dva puta ove godine, Brazil i dalje potresa korupcionaški skandal, Rusija je još uvek pod zapadnim sankcijama, a Turska je pretrpela niz terorističkih napada, što znači da su mnogi od razloga za zabrinutost i dalje aktuelni.

Banu Baveđa (Bhanu Baweja), strateg za tržišta u usponu banke UBS, kaže da izgleda kao da se promene apetita za rizikom na globalnom nivou dešavaju sve češće, što bi značilo da usponi mogu brzo da se preokrenu u padajući trend.

Kapital u iznosu oko devet biliona dolara slio se na tržišta u usponu u periodu između 2005. i 2015. godine, što je delom posledica lakog pristupa novcu koji je omogućila centralna banka. To je dovelo do sve veće zabrinutosti da bi zemlje u razvoju mogle da se suoče s kreditnom krizom onog trenutka kad SAD pooštre monetarnu politiku.

Kako je američka privreda pokazala znake oporavka i Uprava federalnih rezervi napravila plan podizanja kamate prvi put nakon izbijanja finansijske krize, 2015. je za valute tržišta u usponu bila jedna od najgorih u istoriji, s padom od 15 odsto u odnosu na dolar, pokazuje Džej Pi Morganov indeks.

Elaine Moore