Pošiljaocima porukama se nije moglo ući u trag zbog toga što su poruke poslate sa pripejd SIM kartice, ali se pretpostavlja da ih šalje Islamska država (ID).
Ne zna se kako su pošiljaoci došli do brojeva telefona na koje su poslali poruke, ali je moguće da neki od njih preuzimaju ceo imenik novoregrutovanih članova i biraju brojeve mladih severnoafričkog poreklai, navodi londonski dnevnik. Poruke su poslate pošto se na Fejsbuku pojavila video-igrica, koja je u međuvremenu ukinuta, a na kojoj su prikazani mladi iz tog kraja kako slave napade u Briselu, u kojima je prošle nedelje ubijeno 32 ljudi.
Teroristi Islamske države, koji vrbuju mlade služeći se čistom propagandom, igraju na kartu strahova posle napada u evropskoj prestonici, koji im idu na ruku kad je reč o regrutovanju, ocenjuje pariski Figaro.
Briselski poslanik Džamal Ikazban digao je uzbunu na Tviteru, tražeći od federalne policije i ministra unutrašnjih poslova Jana Jambona da "neutrališu dejstvo onih koji vrbuju", i to brzo, kako bi se što pre probudila nada među mladima u Molanbeku. Pridružiti se ID znači počiniti saomoubistvo, upozorava Ikazban.
"Mladi su očajni, što olakšava njihovo indoktriniranje", objašnjava on. Briselski poslanik je u izjavi Gardijanu uporedio pripadnike ID koji regrutuju mlade sa prodavcima droge u okolini škola.
"Njih treba proterati sa naših ulica. To su predatori, a naši mladi su njihove žrtve", istakao je on. Njegov stav deli i imam džamije Arafat u Molebneku Jamal Zarija, koji kao ilustraciju daje primer "kancera u metastazi".
"To se izuzetno brzo širi. Moramo brzo uspostaviti imuni sistem da zaštitimo mlade u našoj zajednici i da oni definitivno odbace ID", zaključio je imam.