Danilov tvrdi da su SAD u Ukrajini postigle svoj glavni cilj i dovele na vlast u Kijevu rusofobski marionetski režim i uspostavile njegove državne institucije.
Amerikanci su se tokom realizacije plana za Ukrajinu suočili sa nepredviđenim teškoćama zbog kojih sada koriguju prvobitni cilj.
SAD su se praktično pomirile sa ulaskom Krima u sastav Rusije i gubitkom kontrole od strane Kijeva nad teritorijama Donbasa, koje su se pobunile protiv državnog prevrata. Zato njima sada u potpunosti odgovara ono što sada imaju u Ukrajini, pa Vašington pokušava da to zadrži.
Pokrećući ukrajinsko pitanje prilikom susreta sa predsednikom Vladimirom Putinom, američki državni sekretar otvoreno je rekao da SAD imaju ideje za brže rešavanje krize u Ukrajini, istakavši da je spreman da te predloge prodiskutuje.
Iz konteksta izjava predstavnika SAD vidi se da bi Vašington, kao i Kijev, želeo da promeni redosled tačaka u Paketu mera i da njegovu realizaciju počne od uspostavljanja kontrole kijevskog režima nad rusko-ukrajinskom granicom.
SAD (kao i Kijev) očigledno i same priželjkuju beskrajni proces pregovora u vezi sa tačkama iz Paketa mera ne prelazeći na njihovu praktičnu realizaciju. Vašington za sada ne planira da prinudi kijevski režim da donosi zakone neophodne za realizaciju Paketa mera.
Nije isključeno da Vašington traži načine za zamrzavanje konflikta na Donbasu pod uslovom da Moskva pristane da smatra formalne poteze Kijeva kao ispunjavanje paketa mera. Verovatno su sa tim povezane i neke ideje o progresu u rešavanju ukrajinske krize o kojima je govorio Keri.
Najveći strahovi funkcionera kijevskog režima očigledno su povezani ne samo sa završetkom rata i predstojećom demobilizacijom, nego i sa pravim pritiskom od strane Zapada na konkretne političke snage i ličnosti vladajuće vrhuške sa ciljem da se primoraju da po svaku cenu realizuju Minske sporazume.
Radi spasavanja marionetskog režima i svoje kontrole nad Ukrajinom SAD mogu da žrtvuju konkretne ličnosti, što predstavlja politički rizik upravo za Porošenka. Stoga nije isključeno da će režim krenuti putem podizanja uloga u konfliktu. pojačavajući oružane provokacije i dovesti Vašington u situaciju koja zahteva njegovu neophodnu i automatsku podršku dejstvima Kijeva.
U tim dosetljivim računicama Zapada, uopšte se ne naslućuju interes Rusije i naroda Donbasa, kao uostalom, ni Ukrajine u celini.
Zamrzavanje konflikta znači pogoršavanje humanitarne situacije u Donbasu i konstantni rizik od njegovog odmrzavanja sa strane Kijeva radi realizacije svojih sitnih, ali zato ne manje krvavih konjunkturnih intresa.
Ne treba dozvoliti Zapadu da „odigra” na spasavanju režima zato što će se to desiti na račun miliona žitelja Donbasa, na račun bezbednosti Rusije, u stvari, i na račun same Ukrajine, ako je ne povezujemo sa nacističko-oligarhijskim režimom.