NAJZAD BEZ OTROVA: Počeli radovi na sanaciji jalovine iz rudnika Zajača

Ap 10 Apr 2014
Na deponiji u Zajači, koja se prostire na nekoliko desetina hektara, nalazi se oko 600 hiljada tona ogaraka i šljake antimona, olova i ostalih teških metala koji ugrožavaju zdravlje stanovništva.

LOZNICA/ZAJAČA - Radovi na sanaciji otpadne rudne šljake (jalovine) iz rudnika "Zajača", kod Loznice, koji predstavlja jednu od crnih ekoloških tačaka Srbije još od 2006. godine, počeli su danas.

Sanacijom rudnika će se trajno rešiti problem zagađenja pijaće vode, vazduha i zemlje teškim metalima, koji godinama ugrožavaju zdravlje lokalnog stanovništva.

Očuvanje zdravlja naših građana i zaštita životne sredine su dve uzajamno nerazdvojive oblasti, istakla je državna sekretarka Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, Stana Božović, na otvaranju radova.

"Vlada Srbije i resorno ministarstvo, uprkos brojnim izazovima, omogućili su rešavanje decenijskog zagađenja životne sredine projektom sanacije, zatvaranja i rekultivacije deponije otpadne šljake iz topionice "Zajača". Ovaj projekat je u potpunosti u skladu sa našim najznačajnijim strateškim dokumentima i prioritetima", rekla je ona.

Gradonačelnik Loznice, Vidoje Petrović, kazao je da je do rešenja višegodišnjeg problema na sanaciji deponije opasnog otpada u Zajači došlo zajedničkim radom Grada Loznice, Vlade Srbije i resornog ministarstva.

"Početak radova, čija ukupna vrednost iznosi 216 miliona dinara, dobra je vest ne samo za meštane Zajače i njihovu decu, već i za sam grad Loznicu. Ovo je prilika da meštane ovog kraja obavestimo i da uskoro kreću radovi na izgradnji gradske vodovodne mreže za tri mesne zajednice: Zajaču, Paskovac i Voćnjak", naveo je on.
Sanacija ove deponije predstavlja jedan od najznačajnijih projekata u oblasti zaštite životne sredine u Srbiji u poslednjih 10 godina.

Izvođenje radova na sanaciji ovog lokaliteta se planira u dve faze, a radove će sprovesti konzorcijum kompanija na čelu sa francuskom firmom "Sade", navodi se u saopštenju Grada Loznice.

Na deponiji u Zajači, koja se prostire na nekoliko desetina hektara, nalazi se oko 600 hiljada tona ogaraka i šljake antimona, olova i ostalih teških metala koji ugrožavaju zdravlje stanovništva.

Prema najnovijem izveštaju Svetske zdravstvene organizacije (SZO), broj smrtnih slučajeva koji se mogu pripisati zagađenju vazduha dostigao je 8,2 miliona.