Oprostili se od bivše prve dame Amerike

POČAST: Užičani oplakuju Reganovu suprugu

Foto: Reuters
Kad je Nensi preminula 6. marta, u lokalnim novinama osvanula je čitulja ženi koja je volela da nosi džempere iz Sirogojna. Iste komade garderobe nosile i kraljica Elizabeta, Barbara Buš, Jovanka Broz, Raisa Gorbačov

Majka i sin Spasa Radojević i Boban Markotić u lokalnim užičkim novinama objavili su čitulju za nekadašnju prvu damu Amerike Nensi Regan, koja je preminula 6. marta!

Razlog tome je što su veliki poštovaoci njenog lika i dela, kao i njenog pokojnog muža Ronalda Regana. Cenili su njen humanitarni rad, inteligenciju, odanost suprugu...
- Poslednji put smo bili u kontaktu za Novu godinu i Božić, kad smo joj poslali čestitku. Inače, redovno smo joj slali čestitke za rođendan, koji je bio 6. jula. To smo radili u poslednjih 15 godina i uvek smo dobijali odgovor. Nikad je nismo upoznali, ali mnogo toga znamo o porodici Regan - objašnjava Boban.
Dopisivali se 15 godina... Boban Markotić

Duga tradicija

Spasa i Boban su u stalnom kontaktu preko interneta s Fondacijom „Nensi Regan“ i Memorijalnom bibliotekom „Ronald Regan“, a preko Fejsbuka i s njenim posinkom Majklom Reganom.
Njih dvoje su u čitulji naveli da je Nensi volela da nosi odela pletilja iz Sirogojna.

Upravo to nam potvrđuju i u Muzeju pletilja:
- Kad je Barbara Buš dolazila u posetu Jugoslaviji, dobila je na poklon džemper, a preko nje je i Nensi Regan poslat džemper pletilja iz Sirogojna. U Muzeju pletilja čuva se pismo zahvalnosti supruge Ronalda Regana. I Raisa Gorbačov je prilikom poseti Jugoslaviji prisustvovala reviji i dobila na poklon džemper pletilja iz Sirogojna.

Među onima koji su najviše nosili kolekcije „Sirogojno stajl“ je predsednica Islanda Vigdis Finbogadotir, prva demokratski izabrana predsednica u Evropi.
- Firma „Sirogojno“ uvozila je vunu sa Islanda i tako je uspostavljeno višedecenijsko prijateljstvo. Predsednici Islanda Vigdis Finbogadotir veoma se svidela saradnja dve zemlje i u zvaničnim prilikama često je nosila džempere pletilja iz Sirogojna. Jednom prilikom je kraljica Elizabeta posetila Island i veoma joj se svideo džemper koji je nosila Vigdis. Nažalost, u ponudi nije bio isti model, ali kupila je sličan - rekli su u „Sirogojno stajlu“.

Organizovana proizvodnja rukotvorina počela je u avgustu 1962, u okviru tadašnje zemljoradničke zadruge u Sirogojnu.

U početku su na džemperima bili samo tradicionalni motivi sa Zlatibora. Ubrzo je Dobrila Smiljanić, prateći trendove, stvorila jedinstvenu kombinaciju tradicije i savremene mode.

Voli Reganove... Spasa Radojević

Pohvale

I Jovanka Broz je imala u svojoj garderobi njihove džempere i u više navrata prisustvovala prezentacijama s Dobrilom i pletiljama, a volele su da ih nose i predsednica Litvanije Dalija Gribauskajte i glumica Liv Ulman.

U Muzeju pletilja postoji i pismo na francuskom jeziku, a napisao ga je poznati modni kreator Pjer Karden, koji je izrazio divljenje prema kreacijama Dobrile Smiljanić i ponudio saradnju sa Sirogojnom.