Kako ističe, samim tim ostaje i zahtev da Vlada Srbije redovno, odnosno na svake dve sedmice, izveštava Sudsko veće o naporima za njihovo hapšenje i izručenje.
Tribunal optužuje Radetu, Jojića i Ostojića za nepoštovanje tog suda, odnosno zbog zastrašivanja svedoka u predmetu protiv njihovog lidera Vojislava Šešelja, koji je u četvrtak oslobođen svih optužbi.
Zbog toga što nisu uradile ništa da se troje radikala nađu u Hagu, Tribunal je naložio srpskim vlastima da na svakih 15 dana šalju izveštaj o tome šta čine da ih uhapse i izruče.
Poslednji takav izveštaj objavljen je 25. marta, u kome je predstavnik Vlade Srbije Saša Obradović obavestio Tribunal da je od Ministarstva pravde primio usmeno obaveštenje da je "domaći predmet u postupku za predaju okrivljenih prosleđen Višem sudu u Beogradu na dalju nadležnost, kao što je i najavljeno u prethodnom izveštaju Tribunalu".
Obradović je naveo da će čim dobije obaveštenje da je sudija za prethodni postupak Višeg suda doneo rešenje, obavestiti Tribunal o tome "radi preduzimanja blagovremenih mera pripreme za početak postupka pred Pretresnim većem".
Radeta je nekoliko puta istakla da u Hag dobrovoljno neće ići, što je potvrdio i sam Šešelj. Ona tvrdi da Vlada Srbije nema pravni osnov da je izruči, "a ukoliko to učini, prekršiće Ustav".
Međutim, Radeta kaže da bi u slučaju da se postupak vodi u Srbiji i pored "neustavnosti" toga, dokazala svoju nevinost.
Haški tribunal optužuje radikale Vjericu Radetu, Petra Jojića i Jovu Ostojića da su dvojicu svedoka koji su sarađivali sa haškim tužilaštvom pritiskali da svedoče u odbranu lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja, te ih primoravali da potpišu lažne izjave, davali im novac i nudili zaposlenje u SRS.
Prema navodima optužnice, ti svedoci su lažno svedočili na jednom od suđenja Šešelju, dajući unapred naučene odgovore koje su dobili od Radete, Jojića i Ostojića i da su za to bili plaćani i do 500 evra mesečno.
(Fonet/Danas)