AI je saopštio da je 2015. zabeležen "dramatičan rast" pogubljenja, najveći koji je ta organizacija zabeležila od 1989. godine. Prema podacima AI, prošle godine pogubljene su najmanje 1.634 osobe, a 2014. je pogubljena 1.061 osoba. Ti podaci ne uključuju pogubljenja u Kini, gde se izvršavanje smrtne kazne smatra državnom tajnom.
Generalni sekretar AI Salil Šeti izjavio je novinarima da se procenjuje da je broj pogubljenja u Kini isti kao u ostatku sveta. Prema podacima AI, prošle godine je izvršeno 158 pogubljenja u Saudiskoj Arabiji, 76 odsto više nego 2014, 977 pogubljenja u Iranu, odnosno 31 odsto više, i 326 u Pakistan, najviše pogubljenja u toku jedne godine koje je AI zabeležio u toj zemlji.
Amnesti je saopštio da je dobio informacije da su i u Iranu i Pakistanu pogubljene osobe koje su bile mlađe od 18 godina kada su počinile zločin. U SAD je prošle godine pogubljeno 28 ljudi, od kojih 13 u Teksasu. Druge smrtne kazne izvršene su u Misuriju, Džordžiji, Floridi, Oklahomi i Virdžiniji. Oko 60 odsto pogubljenih bili su Afroamerikanci i Hispanoamerikanci.
To je najmanji broj pogubljenja u SAD od 1991, ali je ta zemlja na petom mestu po broju izvršenih smrtnih kazni. Zatim slede Irak, Somalija, Egipat, Indonezija i Čad. Četiri zemlje, Kongo, Fidži, Madagaskar i Surinam, ukinule su prošle godine smrtnu kaznu za sve zločine, čime je ukupan broj zemalja u kojima je zabranjeno pogubljenje povećan na 102.
To je prvi put da je smrna kazna napuštena u više od polovine zemalja, a kada je AI pokrenula kampanju protiv smrtne kazne 1977. godine samo 16 država ju je potpuno zabranjivalo, navodi se u saopštenju. Određeni napredak kada su u pitanju pogubljenja postignut je prošle godine i u Kini i Vijetanmu, koje su smanjile broj zločina koji se kažnjavaju smrću, a neke države takođe razmatraju ukidanje smrtne kazne.