Vasileva je, bez prisustva javnosti, saslušao sudija za prethodni postupak, a prvostepenu odluku o ispunjenosti zakonskih pretpostavki za ekstradiciju doneće krivično vanpretresno veće suda.
Na tu odluku postoji pravo žalbe, o kojoj će odlučivati Apelacioni sud koji je prošle godine ukinuo odluku kojom je zahtev Bugarske bio usvojen.
Bugarskog biznismena danas su, kao prethodnih nekoliko puta, ispred zgrade suda čekale brojne novinarske ekipe iz Bugarske, koje su izuzetno zainteresovane za njegov slučaj. Bugarska potražuje Vasileva zbog optužbi da je izvršio krivično delo pronevere, i za njim je raspisala međunarodnu poternicu, ali se on u septembru 2014. godine predao sprskim pravosudnim organima.
Apelacioni sud je naložio da se u ponovonom postupku odlučivanja ispita da li je u pitanju politički progon, da li je delo zbog koga se izručenje traži i u domaćem pravu propisano kao krivično delo, te da li bi se pružanjem međunarodne pomoći u konkretnom slučaju povredili interesi od suštinskog značaja za Republiku Srbiju.
Mediji su nedavno preneli da je Vasilev podneo zahtev za azil u Srbiji i da je odlučivanje o tom zahtevu još u toku. Vasilev je većinski vlasnik bugarske Korporativne komercijalne banke "Korpbank", nad kojom je u junu 2014. godine kontrolu preuzela Narodna banka Bugarske.
Sve transakcije banke tada su obustavljene, blokirani su računi sa više od 3,7 milijardi dolara, preneli su tada bugarski mediji.
Pre raspisivanja poternice 28. jula, Vasilev je pobegao iz Bugarske zbog sumnjivog poslovanja, čime je izazvao najveću bankarsku krizu u svojoj zemlji, pisali su bugarski mediji. Nakon predaje Vasileva u septembru 2014. godine, Viši sud u Beogradu mu nije odredio ekstradicioni pritvor već mu je zabranio da napušta boravište u Srbiji i oduzeo mu pasoš. Takođe je naložio da se periodično javlja nadležnoj policijskoj stanici.