Centar za humanu i molekularnu genetiku Biološkog fakulteta u Beogradu, od kog zavisi rešavanje najtežih zločina u zemlji, nalazi se pred zatvaranjem zbog nedostatka novca. Najveći problem predstavlja to što Centar već godinama ne može da naplati dugove. Među najveće dužnike spadaju Više javno tužilaštvo i Viši sud u Beogradu, koji duguju 21, odnosno pet miliona dinara.
- Naše poslovanje je već godinama pod znakom pitanja jer nam pravosuđe duguje oko 50 miliona dinara. Koristimo najsavremeniju metodologiju u otkrivanju zločina, s vrhunski obučenim ljudima, ali smo zbog nedostatka sredstava često ograničeni u radu. Šta bi se desilo da veštak pogreši na sudu? Mi nemamo pravo na grešku - naglašava dr Dušan Keckarević iz Centra i dodaje da se oni ne finansiraju iz budžeta, već isključivo od svog rada.
U laboratoriji Centra godišnje se obradi oko 700 predmeta, odnosno na hiljade uzoraka DNK analiza, koje su skupe.
- Novac koji se naplati ulaže se u reagense, hemikalije i usavršavanje saradnika. Ukoliko nam ne plate jedno veštačenje, za drugo već nemamo novca. Analiza jednog uzorka u proseku košta 12.000 dinara, ali kad su teška krivična dela u pitanju, onda se na licu mesta traži i uzima što veći broj uzoraka jer morate da pokrijete sve mogućnosti i odredite pravac istrage. Uzorak može da se uzme s čaša, kvaka, oružja, čaura... Nikada ne znate koji će trag gde da vas odvede - objašnjava Keckarević.
Iako se forenzičkom medicinom u Srbiji bave i laboratorije Instituta za sudsku medicinu u Beogradu i Novom Sadu, MUP i BIA, ipak je Centar za humanu i molekularnu genetiku zadužen za rešavanje najtežih krivičnih dela. Tako su veštačili u slučaju ubistva navijača Brisa Tatona, ali i u slučaju ubistva pevačice Jelene Marjanović, koje već nekoliko dana potresa celu Srbiju.
- Bavimo se najtežim krivičnim delima: otmicama, ubistvima, silovanjima... Forenzičke DNK analize najčešće se koriste u krivičnom i parničnom postupku jer u velikoj meri mogu doprineti da se neko lice okrivi ili oslobodi optužbi - ističe Keckarević i šaljivo dodaje da je sve kao u popularnoj američkoj seriji „Istražitelji iz Majamija“, ali da su oni u Centru „brži i bolji“.
Iz Višeg javnog tužilaštva rečeno nam je da su izmirili dugovanja iz 2014, a da su ostali još dugovi za 2015, dok iz Višeg suda i Ministarstva pravde nismo dobili odgovor.
Problem
NEDOSTAJE BAZA DNK
DNK analiza je analiza naslednog materijala kod koje se upoređuju određene sekvence na tom molekulu koje se kod ljudi razlikuju. Skup tih razlika čini jedinstveni profil ličnosti. Samo jednojajčani blizanci imaju identičan DNK. Srbija još nema zvaničnu udruženu bazu DNK profila, iako sve laboratorije imaju svoje baze u kojima čuvaju podatke iz slučajeva na kojima su radili.
Eksperti
UTVRĐIVANJE OČINSTVA S LULE!
U Centru možete odrediti i očinstvo deteta. Da bi dokazale ko je otac njihovog deteta, žene donose i žvake, opuške cigareta, odsečene delove noktiju, dlake s korenom kose, lule. Ni muškarci koji sumnjaju nisu ništa manje maštoviti, pa tako neretko donose i čaše, flaše, četkice za zube, cucle, pelene. U Centru se radi i prenatalna dijagnostika biološkog roditeljstva radi dijagnostike naslednih bolesti.
POZNATI SLUČAJEVI NA KOJIMA JE RADIO CENTAR
- Ubistvo pevačice Jelene Marjanović 2. aprila, dosadašnje DNK analize pokazale su da na mestu zločina nema tragova DNK njenog muža Zorana Marjanovića
- Ranjavanje biznismena Milana Beka 14. novembra 2014, veštačenje je pokazalo da je na čaurama nađen DNK Maje Adrovac
- Veštačenje u slučaju ubistva francuskog navijača Brisa Tatona 17. septembra 2009. u centru Beograda
- Veštačenja dela materijala iz ubistva hrvatskog novinara Ive Pukanića u oktobru 2008.
- Identifikacija Smaila Tarića, čija je odsečena glava pronađena u Bulevaru kralja Aleksandra 22. avgusta 2008.