BIĆE UGROŽENO 230.000 GRAĐANA BIH: Hrvati bi da zatrpaju Krajinu nuklearnim otpadom!
Radna grupa je saopštila će sve da učini kako ne bi došlo do izgradnje tog odlagališta. Ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Srebrenka Golić je posle današnje sednice u Sarajevu rekla da se ova lokacija, po mišljenju stručnjaka, geologa nalazi na vrlo trusnom području, tri kilometra od prvog grada, opštine Novi Grad.
Radna grupa je dogovorila da pripremi tekst rezolucije kojom će obavezati predstavnike u nadležnim institucijama BiH da diplomatskim putem s organima Republike Hrvatske pokušaju postići dogovor da hrvatske vlasti ne odaberu ovu lokaciju.
Radna grupa je zaključila, kaže Golić, da traži putem Ministarstva vanjskih poslova da im Hrvatska omogući održavanje tri javne rasprave u Bihaću, Novom Gradu i Sarajevu da bi svi organi Republike Hrvatske čuli mišljenje i stručne javnosti i bh. predstavnika.
Golić ističe da su se građani svih opšina u slivu Une, a i Vlada Unsko-sanskog kantona eksplicitno izjasnili protiv izgradnje odlagališta na ovom lokalitetu.
- Tu je ugroženo 230.000 stanovnika. Ti ljudi žive od poljoprivrede, turizma, pčelarstva, uzgoja sitne i krupne stoke. Proizvod koji bi se tu proizvodio vjerovatno ne bi mogao imati plasman na bilo koje tržište - naglašava Golić.
Navela je i da su građani opštine Dvor u Hrvatskoj s oko 90 procenata rekli "ne“ odlagalištu, bez obzira na sredstva koja su im nuđena da to prihvate.
-Učinit ćemo sve što je u našoj moći, a i malo više od toga da kolege iz Republike Hrvatske uverimo da potraže neku drugu lokaciju i da to ni u kom slučaju ne bude Trgovska gora - izjavio je član Radne grupe Mario Karamatić.
- Svi smo svjesni šta bi značilo za buduće generacije da se baš na ovom prostoru izgradi odlagalište radioaktivnog i nuklearnog otpada - kazao je Emrić.