Napali britanskog premijera

OPOZICIJA I MEDIJI: Uhapsite Kamerona, on je licemer i lopov

Foto: Reuters 11/2015

Zbog profitiranja od očevog investicionog ofšor fonda u Panami predsednik vlade morao bi da završi iza rešetaka, poručio Ken Livingston, legendarni bivši gradonačelnik Londona

LONDON - Britanski premijer Dejvid Kameron priznao je da je četiri meseca pre nego što je došao na čelo vlade prodao svoj udeo u očevom ofšor fondu „Blemor“ za više od 37.000 evra.

On je ovim obelodanio da je profitirao zahvaljujući ofšor fondu svog oca Ijana Donalda Kamerona, pa su ga opozicionari i mediji napali kao licemera koji je kritikovao komičara Džimija Kara zbog sličnog izbegavanja poreza, ali i lopova, koji bi trebalo da završi iza rešetaka.

Darežljiv otac

Kameron je preksinoć rekao da mu je pokojni otac, koji je preminuo 2010, „darežljivo ostavio novac“.
- U osnovi svega nije stajao pokušaj izbegavanja plaćanja poreza - rekao je on.

Međutim, britanski premijer je u junu 2012, komentarišući slučaj Džimija Kara, optuženog za slične malverzacije, bio mnogo oštriji prema komičaru nego sad prema sebi.
- Ovo je sramota i, u najmanju ruku, to je nemoralno ponašanje - rekao je tada. Šest godina kasnije, on je postao meta sličnih napada.

Zamenik predsednika Laburističke stranke Tom Votson rekao je da Kameron nije kriv za očeve postupke, ali za svoje jeste.
- Njegovo ponašanje je čisto licemerje. Nije bio iskren prema Britancima u vezi sa svojim finansijskim aranžmanima. To ne bi bilo tako strašno da nije držao lekcije vrlo uglednim ljudima zbog njihovih poreskih aranžmana i neke zbog toga nazivao nemoralnima - poručio je on.

Nekadašnji gradonačelnik Londona Ken Livingston, takođe laburista, bio je još oštriji.
- Zbog afere sa ofšor fondom Kameron ne bi samo trebalo da bude smenjen, trebalo bi da bude uhapšen. On je najlicemerniji premijer Britanije. I opasan je - za šest godina njegova vlada je osiromašila narod, a mali krug njegove elite se obogatio - rekao je on.

Na ulice

Poznati uzbunjivač Edvard Snouden apelovao je na Britance da izađu na ulice.
- Sledeća 24 sata mogla bi da promene Britaniju. Za manju aferu od Kameronove, na Islandu je za 24 sata na ulice izašlo 10 odsto glasača i nateralo premijera da podnese ostavku - napisao je on na Tviteru.

Inače, afera „Panamski papiri“ iznela je na videlo da je Ijan Donald Kameron bio na čelu investicionog fonda „Blemor holdings“, čiji su prihodi 30 godina skrivani od britanskih poreznika.

Dauning strit
UDEO U FONDU

Premijerova kancelarija je u sredu izdala saopštenje u kome se navodi da Kameron, njegova supruga i deca nisu imali koristi od ofšor sredstava, nakon što su mediji postavljali pitanja o tome da li porodica i dalje ima udela u fondu. Prema pisanju Gardijana, fond Ijana Kamerona zapošljavao je pedesetak ljudi.
- Kameron i njegova supruga kupili su deonice u aprilu 1997. za 12.497 funti i prodali ih u januaru 2010. za 31.500 funti - saopštio je Dauning strit.

Ranije afere
SEKS SA SVINJOM

Nekadašnji saradnik, a sada protivnik Dejvida Kamerona lord Majkl Eškroft objavio je knjigu „Zovi me Dejv“ u kojoj kritikuje britanskog premijera

Najteža optužba u knjizi je ta da je tokom studentskih dana Kameron imao seksualni odnos sa glavom mrtve svinje

Bio je član bogataškog kluba sa Oksforda, zajedno sa gradonačelnikom Londona Borisom Džonsonom i ministrom finansija Džordžom Ozbornom

Organizovali su orgije i razbijali javnu imovinu, zbog čega su i hapšeni

Optužen je i da je pušio marihuanu, kao i da je dozvoljavao korišćenje kokaina u svojoj kući

CITATI
Ovako je govorio Kameron

Sramota Džimija Kara je u najmanju ruku nemoralna (jun 2012)

Svi vi koji izbegavate plaćanje poreza nemate gde da se sakrijete (jun 2013)

Izbegavanje poreza je nelegalno i zbog toga se ide na robiju (maj 2014)