Završna reč đenerala Draže grubo falsifikovana
BEOGRAD - U postupku rehabilitacije komandanta Jugoslovenske vojske u otadžbini Dragoljuba Mihailovića istoričar Slobodan Marković kazao je da je u stenografskim beleškama sa suđenja Mihailoviću 1946. godine, izbačena trećina teksta njegove završne reči.
Na današnjem ročištu preslušan je audio-snimak poslednjeg dela Mihailovićeve završne reči od 10. jula 1946. godine, koji je Marković uporedio sa prekucanim beleškama sa suđenja i uočio da je u njima izbačena trećina teksta završnog govora Mihailovića. "Pojedini delovi su izbačeni, neki su prepričani a nekima je izmenjeno značenje. Način skraćivanja završnog govora generala Mihailovića je grubi, ideološko motivisan falsifikat", istakao je Marković.
On je kazao i da Vlada FNRJ nije dozvolila američkim pilotima da svedoče u Mihailovićevu korist, pod obrazloženjem da ne želi uplitanjem stranih svedoka da remeti dobre odnose dve zemlje.
Kako je kazao, američkim pilotima koje je tokom rata spasao Mihailović bilo zaprećeno da će biti optuženi za saučesništvo ukoliko svedoče u njegovu korist.
Prema njegovim rečima američki piloti su preko ambasade SAD zatražili 28. marta 1946. godine da svedoče na suđenju Mihailoviću, jer, je, kako su istakli on vodio znatne snage otpora protiv okupatora.
Marković je kazao da je Vlada FNRJ zamolila ambasadu SAD da povuče zahtev za svedočenje, jer, kako se navodi u pismu, ne bi želela da uplitanjem stranih svedoka koji bi se mogli pojaviti kao saučesnici optuženog, remeti dobre prijateljske odnose dve zemlje.
Kriv dva meseca pre suđenja
Ministarstvo spoljnih poslova FNRJ smatralo je Mihailovića krivim više od dva meseca pre početka suđenja, istakao je Marković.
"Suviše su krupni zločini izdajnika Dragoljuba Mihailovića prema narodima Jugoslavije da bi se moglo ili smelo voditi diskusija o tome da li je kriv ili ne", navodi se u noti MSP FNRJ upućenoj ambasadi Amerike, koju je Marković dostavio sudu.
Marković je dostavio sudskom veću i kopije 81 nemačkog ratnog plakata iz 1941. pa do 1944. godine, koji, kako je istakao, pokazuju da su 1942. i 1943. godine streljana 1.653 pripadnika pokreta Draže Mihailovića.
Marković je kazao i da je u istorijskim arhivima u zemlji našao nekoliko blanko papira sa Mihailovićevim potpisom i pečatom JVO, koji je OZNA posedovala, a koji, kako je rekao, ukazuju da "nije bilo poteškoće da se na njima eventualno napiše šta god se smatralo za korisno u optuživanju Mihailovića".
Obraz i Žene u crnom ispred suda
Pred početak današnjeg ročišta ispred zgrade Višeg suda u Timočkoj ulici u Beogradu gde se vodi postupak rehabilitacije okupili su se pripadnici i vođa pokreta "Obraz" Mladen Obradović kako bi iskazali podršku procesu rehabilitacije.
Na drugoj strani ulice, koju su obezbeđivali pripadnici policije predstavnici organizacije "Žene u crnom" protestovali su zbog moguće rehabilitacije.
Nastavak postupka rehabilitacije zakazan je za 22. jun, a da svedoče su pozvani istoričari Kosta Nikolić, Bojan Dimitrijević i Veselin Đuretić.
Pred Prvim osnovnim sudom u Beogradu je u toku vanparnični postupak za utvrđivanje Mihailovićeve smrti.
Zahtev za rehabilitaciju podneli su 2006. godine njegov unuk Vojislav Mihailović, profesori Smilja Avramov i Kosta Čavoški, Srpski liberalni savet i Udruzenje jugoslovenske vojske u otadžbini.
Postupak za rehabilitaciju je počeo 16. septembra 2010. godine. Zahtevom je zatraženo poništenje presude od 15. jula 1946. godine kojom je Mihailović osuđen na smrt i kojom su mu oduzeta sva građanska prava.