Svetska antidoping agencija (WADA) saopštila je da je prihvatljivo prisustvo manje od jednog mikrograma meldonijuma u doping uzorcima sportista čija su testiranja obavljena pre 1. marta.
WADA je 1. januara stavila meldonijum na listu zabranjenih supstanci, a sportisti su o ovoj odluci obavešteni tokom jeseni prošle godine. Do sada je više od 120 sportista bilo pozitivno na tu supstancu, a najpoznatije žrtve su bile teniserka Marija Šarapova, kao i plivičacica Julija Jefimova. Šarapova je rekla da je meldonijum uzimala od 2006. godine iz zdravstvenih razloga, zbog nepravilnog rada srca.
WADA je u današnjem saopštenju navela da bi pojedini sportisti koji su bili pozitivni na meldonijum mogli da izbegnu suspenziju, pošto se ova supstanca može duže zadržati u organizmu.
U saopštenju se navodi da bi suspenzije mogle da budu ukinute, ako se utvrdi da je sportista uzeo meldonijum pre 1. januara.
Ruski ministar sporta Vitalij Mutko, koji je nedavno rekao da je 40 ruskih sportista palo na doping testu zbog meldonijuma, pozdravio je odluku WADA.
"Podržavamo i pozdravljamo tu odluku jer je WADA pokazala želju da razume situaciju, a ne da se strogo drži pravilnika. Oni su spremni da analiziraju koliko vremena je potrebno da se meldonijum izbaci iz organizma sportista. WADA je pokazala nepristrasnost i objektivnost u borbi protiv dopinga", naveo je Mutko. Meldonijum se koristi kod bolesti srca i utvrđeno je da povećava izdržljivost, poboljšava oporavak, štiti od stresa i poboljšava rad centralnog nervnog sistema. Zabranjen je u SAD, a može se kupiti u Rusiji, Ukrajini, Moldaviji, Belorusiji, Azerbejdžanu i Jermeniji.
Predsednik Klizačkog saveza Rusije Aleksej Kravcov je izjavio da bi posle nove odluke WADA pravo nastupa ponovo stekli Pavel Kuližnikov i Semen Elistratov.
Svetski mediji navode da je nedavno priznanje proizvođača leka mildronat, koji sadrži meldonijum, verovatno uticalo na odluku WADA.
"Dejstvo meldonijuma traje četiri do šest sati, ali njegova potpuna eliminacija iz tela osobe koja je uzimala tu supstancu može da traje i nekoliko meseci. Dužina zadržavanja susptance u telu osobe zavisi od različih faktora, kao što su doza, trajanje lečenja i osetljivost metode ispitivanja. Svi oni sportisti koji su do Nove godine legalno koristili ovaj lek ne mogu još da prođu doping kontrolu, jer im telo nije čisto", saopštili su pre nekoliko nedelja zdravstveni stručnjaci iz letonske kompanije Grindeks.