Kako kažu trojica inženjera, koji stoje iza firme Idvorski elektrik, ovo inovativno čudo zamišljeno je na realnim tehničkim osnovama a uz primenu novih tehnologija bi definitivno imao komercijalnu perspektivu.
Ministar omladine i sporta Vanja Udovičić sastao se sa srpskim timom inženjera koji se plasirao u polufinale svetskog takmičenja preduzetnika u Stenfordu,Nikola Popov, Dalibor Marković i Ivan Jovanov čiji je pokrovitelj ove godine predsednik Sjedinjenih Američkih Država Barak Obama.
Članovi tima „Idvorski elektrik” osmislili su električni traktor koji, za razliku od konvencionalnog, ne zagađuje zemlju i vazduh, pouzdaniji je i povoljniji za eksploataciju i održavanje.
Beograđani Nikola Popov, Dalibor Marković i Pančevac Ivan Jovanov imaju šansu da se putem globalnog onlajn glasanja plasiraju u finale takmičenja.
- Ideju smo krenuli da razvijamo krajem 2015. kada je iskrsla prijava za GIST Tek–I takmičenje – kaže Ivan Jovanov. - Učinilo nam se kao dobra mogućnost da, prateći propozicije takmičenja, fokusiramo napore na uobličavanje ideje i napravimo sve ključne okvire koji bi jedan ovakav startap trebalo da ima.
- Oduševili su me ovi mladi ljudi i njihov preduzetnički duh, kreativnost i ideje. Jako je važno da podržimo preduzetničke inicijative mladih, jer su oni resurs inovacija i budućnost Srbije. Zbog toga još jednom pozivam sve građane naše zemlje, ali i iz regiona i sveta da podrže ove momke tako što će glasati svakoga dana, jer su oni nešto najbolje što Srbija ima - rekao je Udovičić.
Nikola, Dalibor i Ivan su jedini tim iz Srbije koji učestvuje na takmičenju ove godine, a za projekat električnog traktora možete glasati svakoga dana na linku: gistnetwork.org/content/teć-i-semi-finalists-voting.
Ove godine konkurisalo je 1.075 timova iz 104 zemlje s ekonomijama u razvoju, a nakon intenzivne evaluacije od strane ekspertskih panela, samo 102 prijave su se kvalifikovale za polufinalnu fazu onlajn globalnog glasanja.
- Prikupljanje glasova i samo polufinale je osmišljeno kao marketing test polufinalista s ciljem da se promovišu samo takmičenje i ideje – kaže Jovanov.
- Broj glasova je važan, ali ne mora biti odlučujući za ulazak u finale. Važno je na koji način timovi umeju da predstave svoje ideje i sposobnost da zainteresuju ljude svojom naučno-tehnološkom inovacijom tako da oni zaista požele da ih podrže ukoliko im se ideja učini smisleno. Prvi presek glasova pokazuje da smo na odličnoj 10. poziciji od 102 ekipe, što naravno ne mora ništa da znači do kraja kada će se uzimati u obzir i glasovi ali i ceo utisak koji ekipa ostavlja u ovom segmentu.
Kako kažu trojica inženjera, koji stoje iza firme “Idvorski elektrik”, ovo inovativno čudo zamišljeno je na realnim tehničkim osnovama a uz primenu novih tehnologija bi definitivno imao komercijalnu perspektivu. Takav traktor bi bio u mogućnosti da obavlja sve funkcije kao i standardni traktori manje i srednje kategorije snage, ali bi troškovi korišćenja i održavanja bili značajno manji. Električno punjenje bi bilo jeftinije više od 10 puta nego pun rezervoar dizela, a ekološka prednost ovakvog načina obrade zemljište je u tome što traktor na električni pogon ne zagađuje vazduh i zemljište koje obrađuje.
I za udaljene oranice
Pretvaranjem traktora s motorom s unutrašnjim sagorevanjem od 30KNj koji je u svetu u širokoj upotrebi u traktor na visoko efikasan električni pogon od 20KNj, vozilo će postići brojna poboljšanja. Jedinstveno dizajniran pogonski sistem, koji uključuje višefaznu trajnu magnetnu sinhronu mašinu s regulatorom i punjive baterije, može uvesti revoluciju u poljoprivrednu industriju. Uklanjanje teških i menjača obezbediće dovoljno prostora za bateriju dovoljno veliku za dug samostalan rad. Kako kažu u “Idvorski elektrik traktoru”, sistem invertora na baterijama obezbediće mobilno napajanje udaljenih oranica koje nemaju izvor napajanja, ali se mogu koristiti i za vodene pumpe za navodnjavanje ili bilo koji drugi trofazni uređaj.