ATINA - Lider Svegrčkog socijalističkog pokreta (PASOK) i nekadašnji ministar finansija Evangelos Venizelos saopštio je da će danas vratiti mandat grčkom predsedniku Karolosu Papuljasu pošto ni on nije uspeo da formira vladu posle parlamentarnih izbora.
Papuljas se priprema da održati sastanak sa liderima grčkih partija kako bi ih ubedio da formiraju vladu nacionalnog jedinstva pošto pre Vanizelosa, to nije pošlo za rukom ni lideru Nove demokratije, a potom ni vođi radikalne levičarske koalicije Siriza.
Ukoliko u tome Papuljas ne uspe, Grčku očekuju novi parlamentarni izbori koji će biti održani verovatno narednog meseca, preneo je Bi-Bi-Si
Prethodno je lider drugoplasirane Koalicije radikalnih levičara (SIRIZA) Aleksis Cipras, posle razgovora s Venizelosom, saopštio da je odbio učešće u koalicionoj vladi, za čije je formiranje lider PASOK-a juče dobio mandat od predsednika Papuljasa.
Ranije juče lider konzervativne Nove demokratije Antonis Samaras izjavio je da neće biti moguće formirati vladu bez Sirize, koja insistira na odbacivanju mera štednje.
"Moramo imati vladu koja će trajati. Siriza mora ući u vladu ili je podržati. Na njima je da odluče šta će uraditi", rekao je Samaras.
I lider male Demokratske levičarske partije, koja sa 19 poslanika može da ima odlučujuću ulogu u pregovorima o formiranju grčke vlade, Fotis Kuvelis objavio je da neće ući u koaliciju sa konzervativcima i socijalistima bez levičarske koalicije Sirize, čiji lider odbija da bude deo vlade koja neće da odbaci mere štednje koje zahtevaju EU i MMF.
Lideri Nove demokratije i PASOK-a upozorili su da bi Grčka ispala iz evrozone kada bi bili ispunjeni Ciprasovi zahtevi, a sve stranke kažu da ne žele da se odreknu zajedničke valute.
Venizelos je treći stranački lider koji je pokušao da formira koaliciju posle nedeljnih parlamentarnih izbora na kojima niko nije osvojio dovoljno glasova da samostalno formira kabinet.
Pasok i Nova demokratija su bili i u prošloj vladi, ali su na ovim izborima dobili znatno manje glasova zato što su birači bili gnevni zbog oštrih mera štednje i više su se opredeljivali za stranke koje su obećavale da neće prihvatiti uslove međunarodnih kreditora.
U protekle četiri decenije Pasok je, uglavnom, bio dominantan u grčkoj politici, ali je njegova popularnost drastično pala u nedelju, pa se našao na trećem mestu po broju osvojenih glasova i dobio je samo 41 od ukupno 300 poslaničkih mesta.
Samarasova Nova demokratija je osvojila najveći broj glasova i 108 poslaničkih mesta, ali nije uspela da formira vladu.
Levičarska koalicija Siriza je na drugom mestu po broju glasova.
Pasok i Nova demokratija zajedno imaju 149 poslaničkih mesta i nedostaju im dva za većinu.