Privredni rast

Kineski privredni rast i pet stvari na koje treba obratiti pažnju

Profimedia

Zvanični Peking želi rast BDP do sedam odsto, nada se daljem rastu sektora usluga kao i oporavku tržišta nekretnina, ali bez potrošnje, sve ovo pada u vodu

Kineska vlada je u petak ujutro dala zvanično saopštenje o porastu bruto domaćeg proizvoda i drugih pomno praćenih ekonomskih indikatora u prvom kvartalu. Evo pet aspekata na koje treba obratiti pažnju.

1 Ukupni rast BDP

Kineska privreda zabeležila je rast od 6,8 odsto u četvrtom kvartalu prošle godine i 6,9 odsto na godišnjem nivou. Cilj Pekinga u 2016. godini je rast od 6,5 do 7,0 odsto, što je prvi put da je postavljena ciljna vrednost u vidu širokog opsega, a ne jedne cifre. Ukoliko rast bude pao blizu donje granice ovog opsega, da ne govorimo o tome ukoliko bude bio ispod nje, vlada će se suočiti sa pritiskom da poveća monetarni i fiskalni podsticaj.

2 Sektor usluga

Tradicionalni pokretači kineskog privrednog rasta - proizvodnja i građevinarstvo - pretrpeli su strmoglavi pad usled krize na tržištu nekretnina, padajućih cena sirovina i prezasićenosti ponude. Sektor usluga pomogao je da se neutrališe usporavanje u industrijskom sektoru prošle godine, ali postoje sumnje da li brzi rast ovog sektora može da se nastavi.

Finansijske usluge biće naročito u fokusu. Početak 2015. godine obeležio je vrhunac procvata kineske berze, te je statistika s kojom će se praviti poređenje veoma jaka, što ukazuje na to da će sektor finansijskih usluga verovatno zabeležiti drastičan pad u odnosu na lane. Postavlja se pitanje da li rast u drugim delatnostima, poput zdravstva, obrazovanja, putovanja i zabave, može da popravi situaciju.

3 BDP deflator

Mnogi analitičari sumnjaju da kineski biro za statistiku šteluje politički osetljivu statistiku rasta realnog BDP kako bi cilj vlade zasigurno bio ostvaren. Smatra se da je glavno sredstvo kojim se vrše ova doterivanja podataka BDP deflator, opšte merilo promene cena koje se koristi za konvertovanje nominalnog rasta u rast korigovan za inflaciju.

Kad BDP deflator drastično odstupi od poznatijih merila inflacije, poput indeksa potrošačkih i proizvodnih cena, sumnja da je bilo manipulacija raste. Deflator je iznosio 0,73 odsto u četvrtom tromesečju, što je najniži nivo od 2009. I CPI I PPI su blago porasli u prvom kvartalu, pa ukoliko se deflator dodatno smanji ili pak ostane nepromenjen, to će biti znak da su vršene izmene.

4 Nekretnine

Kriza na tržištu nekretnina, koja je počela još 2014. i nastavila se do kraja prošle godine, bila je glavni faktor koji je doprineo usporavanju ukupnog privrednog rasta u Kini, jer je pad aktivnosti u građevinskom sektoru zadao udarac potražnji za sirovinama, poput čelika, cementa i bakra. U skorije vreme tržište nekretnina pokazalo je znake nesigurnog oporavka sa porastom cena, prodajom i investiranjem opet u pozitivnoj zoni. Politike podrške - pre svega smanjenje minimalnog učešća za odobrenje hipotekarnog kredita - podstiču oporavak.

Pregled podataka o BDP po sektorima pokazaće koliko usluge koje su povezane s građevinarstvom i nekretninama doprinose ukupnom rastu. Izdvojeni mesečni podaci o investiranju i prodaji u sektoru nekretnina pokazaće da li se zamah na ovom tržištu nastavio i u martu, što bi bio optimističan znak za nastavak godine.

5 Potrošnja

Uporedo s uslugama, potrošnja je svetla tačka ove azijske zemlje, koja održava rast i pored oštrog usporavanja investiranja u poslednje dve godine. Potrošnja je doprinela ukupnom rastu BDP prošle godine sa 66 odsto u poređenju sa 36 odsto od investicija i minus tri odsto od neto izvoza.

Ukoliko doprinos potrošnje privrednom rastu padne ispod 50 odsto, biće upitno da li je ekonomski rebalans u Kini moguć bez još drastičnijeg usporavanja investiranja.

Gabriel Wildau - Šangaj