VRNJAČKA BANJA - U Srbiji danas ima oko 50.000 napuštenih kuća na selu, a u narednih petnaestak godina nestaće oko 1.200 takvih naselja, jer ih žitelji napuštaju u potrazi za boljim životom po gradovima, izjavio je danas u Vrnjačkoj Banji predsedenik Odbora Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) za selo Dragan Škorić.
U uvodnom izlaganju na Okruglom stolu "Selu u susret", akademik Škorić je naveo je da od oko 4.600 sela u Srbiji, oko 1.900 je potpuno napušteno.
Škorić je podsetio na istraživanja da je, za pola veka, od 1950. do 2000, iz sela u gradove Srbije prešlo osam miliona ljudi, dok je u svetu za takav proces potrebno od 120 do 150 godina.
Po Škoriću u selima Srbije je oko 260.000 momaka i više od 100.000 devojaka blizu pete decenije života koji nisu oženjeni i udati.
Srbija se svake godine smanjuje za oko od 35.000 ljudi, jer više građana umire nego što se rađa novih, upozorio je Škorić.
Akademiok Škorić je takođe ukazao da na selu gde živi oko 180.000 poljoprivrednih penzionera, čija su prosečna primanja oko 8.000 dinara mesečno, "što je veoma malo".
Učesnici dvodnevnog skupa u Vrnjačkoj Banji ukazali su da u srpskim selima postoji puno domova kulture koje treba obnoviti ili treba pomoći žiteljima da uspeju u tome, kako bi osetili da su deo društva.
Učesnike je pozdravio domaćin skupa glumac i režiser i član Odbora za selo SANU Radoš Bajić.
Jedna od glavnih tema Okruglog stola, danas i sutra, biće selo kao proizvođač i potrošač kulturnih dobara, mestu i ulozi zadružnih domova i domova kulture.