Odbijanje Hrvatske da da saglasnosti za otvaranje 23. poglavlja u pregovorima Srbije s EU, kao i način na koji se to odvija, šteti hrvatskom ugledu u EU, izjavio je jedan evropski diplomata u nezvaničnom razgovoru za Večernji list.
Politički pritisak na Zagreb pojačao se otkako je Ginther Kiršbaum, predsednik Odbora za evropske poslove u nemačkom Bundestagu, u intervjuu za Dojče vele (DW) izjavio da Berlin nema razumevanja za hrvatsku blokadu, a DW sada piše da je Krišbaumov Odbor uputio poziv ministru spoljnih poslova Hrvatske Miri Kovaču da u maju u u Bundestagu obrazloži hrvatsku poziciju.
"Dok je bio ambasador u Berlinu (2008.-2013.), Kovač se mnogo puta žalio zato što Slovenija blokira Hrvatsku zbog graničnog spora u Piranskom zaljevu. Tada je imao našu podršku i obećao je da se Hrvatska neće ponašati poput Slovenije. A sada vidimo kako se ponaša", citira DW svoj izvor iz Bundestaga.
U Ministarstvu spoljnih i evropskih poslova juče nisu hteli da priznaju da li je Kovač dobio poziv iz Berlina. Večernjakov izvor iz EU, koji smatra da hrvatska blokada Srbije šteti ugledu Hrvatske, kaže da je Zagreb poslao u glavne gradove ostalih 27 članica EU obrazloženje, ali da ono nije uverilo nikoga u valjanost hrvatskih zahteva.
Ni predsednica Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović, koja je prošlog vikenda u Bratislavi lobirala za zahteve Zagreba na forumu GLOBSEC u Bratislavi, nije dobila podršku za blokadu Srbije.
Ivan Jakovčić, poslanik IDS u Evropskom parlamentu, otvoreno kritikuje put kojim je krenula hrvatska Vlada.
"U više navrata naglasio sam da nam blokada Srbije može biti kontraproduktivna. S jedne strane zato što se svaki takav potez doživljava kao bilateralni problem dviju balkanskih zemalja, a s druge strane zato što je danas Srbija bitna za EU i dobro je pozicionirana. Pitanja jurisdikcije njenog pravosuđa i saradnje Srbije s Haškim sudom su šira pitanja i mislim da nepotrebno gubimo vreme i ugled. Osim toga, nismo obezbedili nijednog saveznika za taj naš zahtev", kaže Jakovčić.
HDZ-ova evroparlamentarka Dubravka Šuica smatra da Hrvatska treba da ustraje u svojim zahtevima.
"Hrvatska je punopravna članica EU i tako se ponaša. Mi smo prvi susedi i nikome nije više od Hrvatske stalo do toga da se stanje u Srbiji stabilizuje i da dođe do iskrenog pomirenja", kaže Šuica.