NA PRAGU UNIŠTENJA: Od ovih 7 stvari zavisi opstanak Evrope

Shutterstock

Ekonomsku i političku stabilnost Evrope ugrožavaju sedam osnovnih problema koji bi mogli da dovedu do njenog raspada, pokazuje novi izveštaj "Ekonomist intelidžens junita" (EIU), ogranka britanskog lista "Ekonomist".

Pretnje nisu poređane po stepenu važnosti, pri čemu je jedna od najvećih migraciona kriza u Evropi - najteža posle Drugog svetskog rata. Ovo su najveći problemi sa kojima je Evropa trenutno suočena.

1. Hoće li Velika Britanija ostati u EU?

Profimedia 
Foto: Profimedia


"Ukoliko Velika Britanija bude glasala za napuštanje EU, to bi pokrenulo ekonomska i politička previranja, pretežno kratkoročna."

Šta bi takva odluka značila za EU? "Odlazak Velike Britanije bi intenzivirao nastojanja za povećanje nadnacionalne integracije, naročito u evrozoni. Nije isključeno da bi to moglo da izazove krizu političke legitimnosti EU i dalje uvećanje podrške evroskeptičnim partijama u zemljama članicama", navodi se u izveštaju.

2. Grčka finansijska kriza

Foto: AP

Grčka je u petak pristala da preduzme dalje korake kako bi dokazala da radi na obnovi ekonomije i time obezbedila priliv novih sredstava. Međutim, “pitanje je da li bi bilo koja grčka vlada, bez obzira na političku orijentaciju, mogla da sprovede u delo mere koje su neophodne za treći paket mera spasavanja”, navodi EIU. Kada bi Grčka izašla iz EU to bi bio veliki politički neuspeh bloka.

3. Evropa pribegava do sada neviđenim oblicima monetarne politike

Shutterstock 
Foto: Shutterstock

Infacija i rast su blokirani na niskom nivou u Evrozoni, posle niza godina u kojima je beležila nultu kamatnu stopu. Došlo je vreme za primenu radikalnijih mera, pa su centralne banke razmatrale mogućnost korišćenja takozvanog “helikopterskog novca”, koji podrazumeva štampanje novog novca, koji bi bio stavljen narodu neposredno na raspolaganje da ga troši na šta god želi.

“Gotovo da nema nagoveštaja o tome da kreatori politike imaju bilo političku volju, bilo kapital da započnu primenu fiskalne politike i reformi ekonomije ponude kako bi podstakli i dalje slab ekonomski oporavak regiona", navodi se.

4. Pad produktivnosti

Reuters Jun 2015 
Foto: Reuters

"Povećanje produktivnost usporava se širom Evrope još od globalne finansijske krize, odražavajući posledice recesije i dubljih strukturnih reformi. Različite reakcije pet najvećih ekonomija EU na izazove koje je nametnuo globalni trend pada rezultirali su različitim modelima povećanja produktivnosti rada.

“Zbog promena u unutrašnjoj i globalnoj ekonomiji, mala je verovatnoća da će te zemlje da povrate stopu povećanja produktivnosti pre krize. Produktivnost u Španiji i Italiji stagnira od 2014, a EIU ne očekuje da će se to brzo promeniti.

5. Osetljivi odnosi Evrope i Rusije

Profimedia 
Moskva, Foto: Profimedia

“Ekspanziju zapadnog uticaja na post-sovjetskom prostoru Rusija doživljava kao moguću egzistencijalnu pretnju”, ocenjuje EIU. “To su teškoće na koje je EU slabo pripremljena, naročito zbog značajnog neslaganja unutar EU kada je reč o težini tih problema. Konsenzus o uvođenju ekonomskih sankcija postignut je tek nakon obaranja putničkog aviona iznad istočne Ukrajine i smrti državljana EU”, navodi se u EIU.

“Posle toga je izvestan broj lidera EU počeo javno da poziva na ublažavanje sankcija. Međutim, inertnost EU teško da može biti garancija sprečavanja budućih sukoba s Rusijom. Čak i ako politika EU miruje, to ne važi za države i društva u u ruskom susedstvu.”

6. Potcenjene razmere političkih problema s kojima su suočene evropske demokratije

U osnovi, vlade ne shvataju u potpunosti zašto nove partije sa margina sve više jačaju.

"Problemi povezani sa kvalitetom i stabilnošću upravljanja verovatno će bivati sve akutniji”, navodi grupa.
“Razlog je u tome što se ruši sistem političkih partija koji je čitav vek održavao reprezentativnu vladu. Era masovne partije i masovne demokratije započeta početkom 20. veka prolazi.

7. Migrantska kriza

Reuters 
Foto: Reuters


Evropu je zahvatila najteža izbeglička kriza od Drugog svetskog rata. Visoki komesarijat OUN za izbeglice (UNHCR) potvrdio je 20. decembra 2015. da je od početka godine više od milion izbeglica i migranata preko mora stiglo u Evropu. Poređenja radi, 2014. zabeležen je priliv od 219.000 izbeglica.

Profimedia 
Foto: Profimedia

Dok sve članice EU nastoje da nađu najbolji način za smeštaj miliona izbeglica koje godišnje pristignu u blok od 28 država članica, neke zemlje, poput Grčke, jedva uspevaju da se izbore s talasom izbeglica.

AP 4 Sept 2015 
Foto: AP

“Sporazum EU i Turske donekle nam je omogućio da odahnemo, ali je izazvao ogromne političke, zakonske i praktične probleme”, navodi EIU.

“Ukoliko propadne, vraćamo se na početak i suočićemo se sa opasnošću od raspada EU. “Ekonomist intelidžens junit” očekuje da će nacionalne vlade i nadnacionalne institucije na srednjeročnom nivou nekako uspeti da prebrode krizu, ali uz značajne političke i ekonomske posledice.”

(Business Insider)