Saudijski kralj Salman, još i pre nego što je stupio na presto, finansirao je ekstremističke grupe od Balkana do Avganistana. Sada, podrška saudijskog režima fundamentalistima se nastavlja, a pitanje je šta će uraditi međunarodna zajednica
Prošlost kralja Saudijske Arabije Salmana bin Abdulaziza al Sauda ispunjena je podrškom ekstremistima i radikalnim grupama, koju međunarodna zajednica ignoriše radi političkih interesa, piše Newsweek.rs
Bivši zvaničnik CIA Brus Rajdel istako je da je Salmanov režim sponzor mudžahedina, odnosno islamskih "svetih ratnika" koji su u Avganistanu aktivni još od 80ih, kao i bosanskih muslimana tokom jugoslovenskog rata 90ih. U suštini, pre stupanja na presto Salman je služio kao saudijski finansijer fundamentalista na stranim ratištima.
Kao dugoročni guverner Rijada, Salman je često bio zadužen za održavanje reda i mira u kraljevskoj porodici. Njegov polu brat kralj Halid, koji je vladao od 1975. do 1982. godine, oslanjao se na njega za ostvarivanje porodičnih interesa tokom avganistansko-sovjetskog konflikta. Salman je lično podizao donacije za finansiranje mudžahedina.
Godine 2001. NATO snage izvršile su raciju objekata SHC-a u Sarajevu, gde je pronađeno pravo skladište terorističkih materijala: fotografije napad 11. septembra pre i posle, instrukcije kako napraviti lažne legitimacije Stejt Dipartmenta i mape na kojima su obeleženi državni objekti u Vašingtonu.
Ali sarajevska racija nije bila ni prvi ni poslednji dokaz da rad SHC-a nadaleko izlazio iz okvira humanitarne pomoći. Između 1992. i 1995. godine, evropski zvaničnici razotrkili su put preko 120 miliona dolara Salmanovih donacija na privatne bankovne račune SHC-a i Agencije za pomoć trećem svetu (TWRA). Iako je ova organizacija tvrdila da pruža humanitarnu pomoć, zapadne obaveštajne službe procenile su da je TWRA potrošila najveći deo sredstava na finansiranje oružanih grupa pri bosanskoj vladi.
Veze SHC-a sa teroristima već nekoliko godina su pod lupom američkih obaveštajnih službi, ali američka Krizna grupa Gvantanama čak ju je unela na listu terorističkih entiteta. Američka Obaveštajna agencija odbrane (DIA) optužila je SHC i za snabdevanje oružjem Mohameda Fariha Aidida, vođe Al Kaide u Somaliji.
Saudijska podrška islamistima u Avganistanu i na Balkanu na kraju se okrenula protiv Rijada kada su se "veterani džihada" vratili kući gde su postali pretnja saudijskom režimu. Kako bi objasnio napade islamista na kraljevstvo, Salman je izjavio da se radi o "napadima koje podržavaju cionisti čiji je cilj da ograniče poziv islama".
Uprkos bezbednosnoj pretnji, Salmanova spremnost da se udružuje sa finansijerima ekstremista i propovednicima fundamentalističke ideologije nije iščezla, što se između ostalog vidi i u njegovoj bliskosti sa ekstremističkim propovednikom Salehom al Magamsijem koji je 2012. izjavio da je "Osama bin Laden u očima imao više svetosti i časti od Alaha".
Saudijski kralj do nedavno je obavljao dužnost ševa supervizorskog odbora Magamsijevog Medina istraživačkog centra. Godinu dana posle navedenog komentara, Salman je sponzorisao njegov kulturni festival i postavio ga za savetnika svojih sinova.
U najgorem slučaju Salman je tvrdokorni ekstremista, u najboljem on je oportunista. Kako Zapad zbog ozbiljnog ekonomskog interesa ne može sebi da priušti raskid odnosa sa Saudijskom Arabijom, neophodno je bar otvoriti dijalog o reformama koje će isključiti ekstremiste iz javnog saudijskog života. Nažalost, Salman ne deluje kao čovek spreman na tako nešto.
Pogledajte još na portalu Newsweek.rs:
Iza zavese: Ovo je čovek koji je stvorio najsmrtonosniju terorističku grupu na svetu (FOTO)
Buđenje medveda: Evo kako je Putin podigao rusku vojsku na noge (FOTO)
Zemlja bezakonja: Ovo je novi svetski rasadnik terorista (FOTO)
Saudijska Arabija čini ratne zločine u Jemenu: Evo zašto Zapad okreće glavu
Čečenski pokeraš: Evo kako Kadirov primorava Putina na nemoguće ustupke