UHAPŠEN UJAK HAŠIMA TAČIJA: Sulja je petljao sa Srbima
Stručnjaci smatraju da kriminalno udruživanje nema nikakve veze sa nacionalnošću. Osumnjičene povezao isključivo interes za velikom zaradom
Vujović je osmi po redu uhapšeni član ove grupe na čijem se čelu nalazio Azem Sulja.
- Potvrđujem da je uhapšena osoba iz grupe osumnjičenih u akciji protiv korupcije. Ne znamo detalje o toj osobi, ali je uhapšen na prelazu Jarinje - rekao je za kosovske medije portparol kosovskog tužilaštva Ekrem Lutfi.
Novac je merilo
Pre Vujovićevog hapšenja, Azem Sulja se predao 29. aprila kosovskim istražnim organima na granici sa Albanijom i određen mu je pritvor od 30 dana. Za njim je bila raspisana poternica zbog sumnje da je predvodio organizovanu kriminalnu grupu koja je falsifikovanom dokumentacijom otuđila društveno i privatno zemljište srpskih porodica u okolini Prištine, vrednosti od 30 miliona evra.
On je inače nekadašnji poslanik Skupštine Kosova, komandant Oslobodilačke vojske Kosova i ujak kosovskog predsednika Hašima Tačija.
- Pretpretresni Euleksov sudija izdao je nalog za hapšenje optuženog 26. aprila 2016. Uhapšen je 29. aprila 2016. godine i izveden pred sudiju Euleksa kako bi mu se odredio pritvor. Slučaj vodi kancelarija specijalnog tužilaštva Kosova - navodi se u saopštenju o odluci određivanja pritvora koje prenose kosovski mediji.
Kriminolog Zlatko Nikolić u izjavi za Kurir ističe da kriminalno udruživanje Srba sa Albancima nema nikakve veze sa nacionalnošću.
- Kriminalci se udružuju s kriminalcima, to nema veze s nacionalnošću. Jedino merilo im je novac i zato su otimali i varali na Kosovu. Dobro je da je pokrenuto raščišćavanje te organizovane grupe koja je imala političku pozadinu - kaže Nikolić.
Kako navodi, za funkcionisanje ove mešovite grupe ključna je bila podrška koju su imali.
- Da nije bilo te podrške, oni ne bi mogli da otimaju zemlju. Nažalost, nisu jedini. Na Kosovu ima i drugih grupa koje imaju manju moć. Možda će ovo uplašiti neke druge, pa će se ti ljudi prizvati pameti kada su malverzacije u pitanju - navodi naš sagovornik.
Sagovornik Kurira podseća da na Kosovu ima i drugih „unosnih biznisa“ koji nisu utemeljeni u zakonu.
- Na Kosovu je atraktivna prodaja oružja, a kao tranzitna zona pogodno je za narko-trafiking. Razvijena je i proizvodnja sintetičkih droga - ističe Zlatko Nikolić.
Kosovska policija i Euleks krajem aprila pretresli su 42 lokacije i uhapsili šest osoba. Tada je i saopšteno da se Sulja tereti da je lider grupe od 40 osoba koju su činili i Srbi, a koja je bila aktivna od 2006. godine. Kako se navodi, zemljište su prisvajali krivotvorenjem zvaničnih dokumenata i davanjem mita javnim službenicima.
Osumnjičeni za korupciju
„SLUČAJ DAJE“
„Slučaj Sulja“ se u medijima naziva i „slučajem daje“ jer je Azem Sulja blizak rođak Hašima Tačija. „Daje“ znači ujak. Mediji su preneli i fotografije, kada se u društvu predsednika kosovske skupštine Kadrija Veseljija nalazio upravo Sulja. Portal Zeri objavio je tekst s naslovom „Partija osumnjičena za korupciju“, navodeći da se više od 15 članova vladajuće Demokratske partije Kosova suočava sa sudskim procesima za različita krivična dela.
Dugačak spisak
U GRUPI I POLICAJCI
Interesantno je da se među 51 osumnjičenim navode imena muškaraca za koje se tvrdi da su bili srpski policajci. Optuženi Srbi su službenica opštinskog suda u Gračanici Biserka Adančić, Milijana Vlasačević, kosovski policajci Ljubiša Vujović i Aleksandar Blagojević, nekadašnji srpski policajac Vidosav Novaković, Božidar Lekić...