Kuvelis: Ništa od vlade nacionalnog jedinstva
ATINA - Formiranje grčke vlade nacionalnog jedinstva neće biti moguće, izjavio je jutros lider male proevropske stranje Dimar, čija se pozicija smatra ključnom kako bi ta zemlja izbegla nove izbore i rizik od napuštanja zone evra.
"Ne može biti nikakve vlade jedinstva", kazao je Fotis Kuvelis televiziji Antena i dodao da radikalna levičarska stranka Siriza, koja se protivi merama štednje, odbija da se priključi koaliciji.
Najavljeno je da će grčki predsednik Karolas Papuljas danas nastaviti razgovore s liderima najbolje plasiranih partija na izborima o formiranju vlade.
Grčka državna televizija sinoć je prenela da lider Sirize Aleksis Cipras neće učestvovati u pregovorima o formiranju vlade. Televizija je dodala da će u razgovorima, zakazanim za večeras, učestvovati i Kuvelis. Ako stranački lideri ne postignu dogovor, Grčkoj prete novi izbori u junu, čime će biti produžen period političke neizvesnosti i dovedeno u pitanje članstvo zemlje u zoni evra.
Na parlamentarnim izborima 6. maja nijedna partija nije osvojila dovoljno glasova da bi samostalno oformila vladu. Lider na izborima drugoplasirane Sirize Aleksis Cipras izjavio je u nedelju da su konzervativna Nova demokratija, socijalistički PASOK i Demokratska levica postigli dogovor o formiranju privremene vlade na dve godine, ali to nisu potvrdili lideri Nove demokratije i PASOK-a, Andonis Samaras i Evangelos Venizelos.
Venizelos je rekao da je posle pregovora koji su se završili u "ćorsokaku" umereno optimističan, a Samaras je kazao da je Siriza odbila svaku vrstu kompromisa. Venizelos je poslednji od stranačkih lidera tri prvoplasirane stranke koji su pokušali i nisu uspeli da formiraju koalicionu vladu.
Cipras je u petak odbio da uđe u koalicionu vladu sa partijama koje podržavaju stroge mere štednje - Novom demokratijom i PASOK-om. On je istakao da neće ući ni u jednu vladu koja namerava da nastavi sprovođenje mera štednje usvojenih prema sporazumu o međunarodnoj pomoći, jer ih smatra suviše strogim.
Partneri u prošloj vladi, PASOK i Nova demokratija na izborima su dobili znatno manje glasova, pre svega zbog gneva birača zbog strogih mera štednje usvojenih da bi se dobila neophodna međunarodna pomoć i zemlja izbegla bankrot. Birači su više glasova dali strankama koje se protive uslovima međunarodnih kreditora. Papuljas je u nedelju imao pojedinačne konsultacije i sa liderima četiri manje stranke koje su takođe prešle cenzus i ušle u parlament.