Sednice parlamenta makar neće biti dosadne, jer klupe su rezervisane za Vjericu Radetu, Natašu Jovanović, Zorana Krasića, ali i Čedomira Jovanovića, Borisa Tadića, Muamera Zukorlića...
Na predstojećim skupštinskim raspravama po svoj prilici moći ćemo da očekujemo i nemoguće, pa čak i gađanja cipelama i čuvene kletve, zbog činjenice da se u parlament vraćaju radikali i DSS, ali i prvi put ulazi Saša Radulović, koji je naoštren protiv režima. Demokrate i naprednjaci, kao stari rivali, verovatno će nastaviti međusobne svađe.
Najveće pojačanje, i kilogramski i oratorski, jeste povratak lidera radikala Vojislava Šešelja u poslaničke klupe. On za Kurir kaže da mu niko iz novog saziva nije izazovan za polemiku i poručuje da će morati da se nađu mnogo jači momci kako bi gledali reprizu njegovog iznošenja iz skupštinske sale.
- Ući ću u skupštinu kao parni valjak, ali nema tu nijednog kapitalca. Prosto, nema čovek za šta sablju da krvari. Niko mi nije ravan, ali oštrim se pre svega na naprednjake, ali onaj njihov Aleksandar Martinović nije mi ni do kolena. On je zgodan da ga čovek vuče za uši i ništa više. Sandu ću da čerupam kao kokoš, a onog Čedu mogu da rasturim kad hoću. Došlo, izgleda, vreme kad je u parlamentu 3. kategorija političara. Nisam zadovoljan - ispričao nam je Šešelj.
Leteće i cipele
Njegova desna ruka biće Zoran Krasić, koji ne krije da su i u novom sazivu moguće i scene poput gađanja cipelom, bacanja kletvi, iznošenja poslanika...
- Svakome sleduje prema zasluzi, ali znajte da to što se za nas vezuje nije bio primitivizam, već borba za prava. Evo, svi pamte cipelu, a ne sećaju se da je cipela poletela kad smo raspravljali o saglasnosti za statut Vojvodine. Ispostavilo se da je Ustavni sud posle dve godine rekao maltene: „Pozlatila se ruka onome ko je bacio cipelu, jer je bio u pravu.“ Meni je samo bilo krivo što je koleginica promašila - priseća se Krasić.
Ako odemo nekoliko godina unazad, setićemo se da su radikalke najpopularnije bile kad su bacale kletve. Nataša Jovanović je tad klela Borisa Tadića rečima „Neka mu se seme zatre, neka ga sunce ne ogreje i neka ne vidi svetloga dana!“, dok je Vjerica Radeta proklinjala Tomislava Nikolića i njegovo potomstvo.
Međutim, predsednica DSS Sanda Rašković Ivić toga se ne boji.
- Da su kletve tako opasne, ne bi bilo živih ljudi da hodaju po zemlji. Ne plašim se toga - kaže ona i dodaje:
- Građanima će biti vrlo zanimljivo. Ako me pitate hoćemo li mi da bacamo kletve, nećemo. Hoćemo li da upućujemo ružne reči, nećemo. A da se branimo, moramo.
Predsednica DSS kaže i da se neće spuštati na isti nivo s kolegama iz SRS.
- Ako je neko šampion u valjanju po blatu, kao što su radikali, u toj disciplini ne možemo da pobedimo. To u životu vežbala nisam, nisam tako vaspitana. A Šešelj neka nam je živ i zdrav i neka samo vređa. Uvek je bio zabavljač i omiljeni opozicionar, pa neka ga - kaže Raškovićeva.
Faliće Babić
Lider Nove stranke Zoran Živković kao najveći kritičar vlasti ostaje u parlamentu, ali nas napuštaju lapsusi Zorana Babića, koji, po svemu sudeći, ide u izvršnu vlast.
Iako su radikali poznati po žustrim raspravama, analitičar Branko Radun ne smatra da će Šešelj dominirati ovog puta, jer će imati veliku konkurenciju.
- Moguć je i unutrašnji sukob opozicije zbog dokazivanja, jer su to, u neku ruku, oročene koalicije koje su sastavljene zbog prelaska cenzusa - objašnjava Radun. On smatra da zbog širokog spektra levog i desnog bloka može svašta da se očekuje, ali i „oni nezavisni“.
- Oni koji će biti nezavisni poslanici trudiće se da zauzmu svoj ugao u raspravama, kao što je, na primer, Ðorđe Vukadinović. Biće mnogo onih koji će hteti da se nametnu vlasti ili da je kritikuju - zaključuje Radun.
Biće žestoko
SVE SAMI LIDERI U SKUPŠTINI
Za razliku od prethodnog saziva, u parlamentu će sada biti veći broj lidera stranaka u ulozi poslanika. Na tom spisku su lideri SDS Boris Tadić, Dveri-DSS Boško Obradović i Sanda Rašković Ivić, SRS Vojislav Šešelj, Nove stranke Zoran Živković, DJB Saša Radulović, LDP Čedomir Jovanović i LSV Nenad Čanak.