NOVA KOALICIJA U SRPSKOJ SKUPŠTINI: Sad su se udružili Albanci i Bošnjaci

Zorana Jevtić, Fonet, Aleksandar Jovanović

Predsednik Izvršnog odbora SDA Sandžaka Enis Imamović pozvao je juče poslanike Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka da formiraju manjinski poslanički klub

Manjinske stranke u novom sazivu Skupštine udružiće snage, a stub nove skupštinske grupacije biće Stranka demokratske akcije Sandžaka - Sulejman Ugljanin.

Naime, predsednik Izvršnog odbora SDA Sandžaka Enis Imamović pozvao je juče poslanike Bošnjačke demokratske zajednice Sandžaka (BDZS) da u Skupštini Srbije formiraju manjinski poslanički klub.

Šire se

SDA Sandžaka i BDZS osvojili su po dva poslanika na parlamentarnim izborima u Srbiji 24. aprila. Iako je između dve stranke vladao ljuti rivalitet u borbi za birače tokom kampanje, sad su rešili da zakopaju ratne sekire. U njihov klub, kako je najavio Imamović, ući će i predstavnici albanskih partija. On je na konferenciji za novinare rekao da će ta stranka nastaviti saradnju s Partijom za demokratsko delovanje (PDD) Rize Halimija.
- Sa ovom listom Albanaca Preševske doline u prošlom sazivu smo uspešno sarađivali u zajedničkom poslaničkom klubu, tako da nastavljamo saradnju. Pozivamo i dva poslanika BDZS da nam se priključe u formiranju nove poslaničke grupe - rekao je Imamović i požalio se da Bošnjacima nije bilo lako da osvoje mandate u Skupštini. On je ocenio da su parlamentarni i lokalni izbori u Srbiji protekli „neregularno, u atmosferi pretnji, ucena i zastrašivanja“.
- Izbore je obeležila i zloupotreba državnih resursa i mehanizama u izbornoj kampanji od strane partija vladajućeg režima, koje su širile atmosferu straha i pritisaka nad Bošnjacima. Mogu slobodno da kažem da su pobednici ovih izbora Bošnjaci, jer smo u takvoj atmosferi uspeli da opstanemo u svojoj borbi i dobijemo četiri legitimna predstavnika u Skupštini Srbije - rekao je Imamović.

Žale se na RTS

On je kao primer „brutalnog rušenja SDA Sandžaka“ naveo rezultate monitoringa Biroa za društvena istraživanja (BIRODI), prema kojima je Radio-televizija Srbije (RTS) tokom dvonedeljnog praćenja (od 25. marta do 7. aprila) jedini učesnik izbora koji je imao više negativnih nego pozitivnih ili neutralnih priloga.