TRAGEDIJE U SPORTU: Dokle više da umiru fudbaleri

AP

Infarkt zbog kojeg je na terenu izdahnuo Kamerunac Patrik Ekeng još jednom pokazao da bi igrači zbog velikih napora trebalo da imaju detaljnije preglede

Još jedan fudbaler je smrtno stradao na terenu. Kamerunac Patrik Ekeng izdahnuo je u dresu Dinama iz Bukurešta tokom utakmice sa Vitorulom u prvenstvu Rumunije.

Smrt igrača koji je imao samo 26 godina potresla je svet, a još je potresnije to da mu nije pružena adekvatna pomoć na terenu. Patrik Ekeng srušio se samo sedam minuta nakon što je kao rezerva ušao s klupe, a sudija je odmah prekinuo meč i pozvana je lekarska ekipa. Brzo je odvezen u bolnicu, ali doktori nisu uspeli da ga spasu. Lekari klinike koja se nalazi samo minut od stadiona konstatovali su da fudbaleri nije ukazana valjana pomoć na terenu, odnosno reanimacija.

Smrt Patrika Ekenga poslednja je u nizu smrti velikog broja igrača koji su u poslednjoj deceniji izdahnuli na travnatom tepihu. Tako je ponovo otvoren spisak fudbalskih tragedija. I danas pamtimo kako su umrli Mark Vivijen Fo, Antonio Puerta, Mikloš Feher... Očigledno je da su fudbaleri izloženi enormnim naporima u svojim klubovima, ali i da medicinski pregledi nisu toliko temeljni kakvi bi trebalo da budu.

Mark Vivijen Foe
1975-2003.

Ovaj Kamerunac preminuo je od zastoja rada srca u leto 2003. godine, tokom reprezentativnih obaveza. Jeziva scena dogodila se u polufinalnom meču Kupa konfederacija protiv Kolumbije u Lionu. Foe je bio sam kada je iznenada pao na zemlju. Svi pokušaji lekara da ga vrate u život nisu uspeli, uprkos reanimaciji od gotovo 45 minuta. Nakon obdukcije ustanovljeno je da je uzrok smrti bila hipertrofična kardiomiopatija.

Mikloš Feher
1979-2004.

Mađarski fudbaler se kao pokošen sručio na zemlju tokom utakmice između Benfike i Gimaraeša. Feher je pre kobnog događaja dobio žuti karton, a kamere su zumirale kako se smejao. Odjednom je pao. Fudbaleri oba tima potrčali su da mu pomognu, uletele su obe medicinske ekipe, ali pomoći nije bilo. Hitna pomoć brzo ga je odvezla u bolnicu, a smrt je potvrđena tri časa kasnije.

Antonio Puerta
1984-2007.

Fudbaler Sevilje pao je na travu u 35. minutu utakmice protiv Hetafea, u trenutku kada se kretao nazad ka svom golu. Srce mu je zastalo, a kobni događaj na terenu sprečio je Ivica Dragutinović izvadivši mu jezik, čime ga je vratio u život. Puerta je tada čak i sam izašao sa terena, ali onda je usledio niz srčanih udara, posle čega je umro. Samo tri nedelje ranije Puerta je bez problema prošao klupske medicinske preglede.

Danijel Harke
1983-2009.

Špancu je srce stalo dok se u hotelu spremao za odlazak na trening. Njegov Espanjol bio je na turneji po Italiji, a smrt je došla iznenada Svi napori lekara nisu mogli da ga vrate u život. Njegovi zemljaci nisu ga zaboravili. Njegov veliki prijatelj Andres Inijesta je u finalu SP 2010. u Italiji pokazao majicu sa natpisom „Dani Harke - zauvek s nama“. Još jedan njegov drug Sesk Fabregas odao mu je počast kada je izvukao dres Arsenala s njegovim brojem i imenom.

Pjermario Morosini
1986-2012.

Preminuo je tokom utakmice Serije B između njegovog Livorna i Peskare. Iznenada je pao dok je bio sam na terenu, pa je čak pokušao i nekoliko puta da ustane. Klonuo je bez svesti i tek onda su lekari utrčali na teren. Prošlo je dosta vremena dok na teren nije ušla hitna pomoć. Za to vreme, Morisinijevo telo se trzalo u grčevima. U bolnicu je stigao kada je srce prestalo da kuca. Pred sudom su posle odgovarali lekari jer nisu obezbedili defibrilator koji bi mu možda spasao život.

Goran Gogić
1986-2015.

Bivši fudbaler Crvene zvezde Goran Gogić iznenadno je preminuo u Kini dok je igrao za klub Kingdao. Posle večernjeg treninga odjednom je izgubio svest u autobusu, a zatim je hitno prevezen u bolnicu, gde je preminuo. Konstatovano je da mu je stalo srce, a njegov saigrač Ðorđe Rakić rekao je da se popularni Goga osećao dobro i da je čak zasmejavao ostale fudbalere dok su čekali da autobus krene.

Gregori Mertens
1991-2015.

Belgijski fudbaler preminuo je u bolnici od posledica teškog infarkta koji je doživeo na terenu tokom utakmice svog Lokerena i Genka. Pomoć mu je bila ukazivana pola sata dok nisu došla ambulantna kola i prevezla ga u bolnicu, gde je bio u indukovanoj komi. Tri dana se borio za život, ali njegovo srce nije moglo da izdrži. Stanje mu se pogoršavalo iz dana u dan, a onda se porodica saglasila sa lekarima da isključe aparate koji su ga održavali u životu.

Alen Pamić
1989-2013.

Hrvatski fudbaler je umro od srčanog udara dok je igrao mali fudbal. Odranije je imao problema sa srcem, zbog čega je nekoliko puta padao na terenu. Dva puta mu se to dogodilo u Hrvatskoj, a jednom u Belgiji dok je igrao za Standard. Tada su mu lekari rekli da mora da prestane profesionalno da se bavi fudbalom. On je to prihvatio i ostavio veliki fudbal, ali je za svoju dušu igrao sa društvom u dvorani. Alen je bio sin nekadašnjeg hrvatskog reprezentativca Igora Pamića.