Bivši košarkaš Crvene zvezde Markus Vilijams pokušao je Amerikancima da predstavi rivalitet večitih rivala Crvene zvezde i Partizana.
Vilijams je govorio u dokumentarnom filmu "Vajsa" o navijačima dva kluba i tom prilikom napravio prilično neumesno poređenje.
"Ništa u Americi nije ni blizu tom rivalitetu. Kako bih vam još vernije objasnio na šta mislim, u mojoj školi vladali su "kripsi", a u rivalskoj "bladsi" (dve od najozloglašenjihih uličnih bandi u SAD). To je nešto najbliže rivalstvu Zvezde i Partizana, a pritom ne pričam sa aspekta utakmice, već samo onoga što je uvertira svega onoga što sledi u dvorani. Sve je drugačije, drugačiji je doživljaj. To je, u stvari, ono što ga čini onim što jeste - svojersni način života. To je nešto čime možete da se pohvalite, to im je sve", rekao je Vilijams.
Govoreći dalje o navijačima u Beogradu i Srbiji, Vilijams kaže.
"Dovoljno je da im pogledaš lica, posebno kada pogodiš šut – vidiš da su besni, vidiš da se ne radi samo o košarci. Kada dođete ovde, morate da prihvatite sve, da prihvatite trenera, da shvatite koliko je sve to ozbiljno i važno. To, takođe, vrlo lako možete da primetite i po izrazila lica na vašim saigračima, koji znaju o čemu se radi. Ako ste takmičar, privići ćete se jako brzo."
Markus Vilijams, koji je tokom karijere nosio između ostalih dresove NBA ligaša Nju Džersi Netsa, Golden Stejt Voriorsa i Memfis Grizlisa, igrao je u dva navrata za crveno-bele. Prvi put je bio član kluba sa Malog Kalemegdana u sezoni 2014-15, kada je Zvezda osvojila triplu krunu. Na kraju te sezone otkriveno je da je tokom finalne serije protiv Partizana pao na doping testu. Vratio se u klub u sezoni 2015-16, ali se zadržao svega mesec dana, pre nego je došlo do sporazumnog raskida saradnje.
"Kripse" i "Bladse" vezuje višedecenijsko rivalstvo, a prvi zvanični obračun datira iz 1975. godine. Da bi se vizuelno razlikovali od rivala, "Kripsi" koriste plavu boju kao znak raspoznavanja, a "Bladsi" crvenu boju. To nije jedina razlika između njih. "Kripse" čine isključivo crnci, dok se kod bande "Bladsi" mogu sresti i druge etničke grupe, pre svih latinoamerikanci, ali i belci i Azijati.
Ono što im je zajedničko, njihovu svakodnevnicu čine ubistva, prodaja droge, pljačke, krađe automobila, iznude. Zbog načina na koji se obračunavaju sa rivalima svrstani su u red najozloglašenijih banci. Svaki njihov ulični obračun rezultuje velikim brojem žrtava. "Kripsi" se sumnjiče i za ubistvo poznatog repera Tupaka Šakura. Jedan od najpoznatijih članova ove bande bio je Snup Dog.
"Kripsi" danas broje oko 30.000 članova i kontrolišu znatno veći deo teritorije nego "Bladsi", kojih prema ocenama ima oko 15.000.