Kako da izaberete najbolji toplomer
Temperatura organizma zavisi od mesta na kojem se meri. U ustima i uhu ona iznosi oko 36,6 stepeni, ispod ruke 36,1, a u rektumu 37 stepeni.
Smatra se da odrasla osoba ima povišenu temperaturu kada ona pređe 38 stepeni (mereno rektalno), a kod deteta 37,5 stepeni.
Treba voditi računa kod starijih osoba jer kod njih povišena temperatura može dovesti do poremećaja u ponašanju, a kod dece tada postoji opasnost od grčeva i dehidracije.
U svakom slučaju, veoma je važno znati tačnu temperaturu zbog određivanja efikasnog načina lečenja. Pipanje čela nije dovoljno, pa je pouzdanije poslužiti se toplomerom. Ali koji izabrati?
♦ Klasični - sa živom
Ovi toplomeri su veoma pouzdani, ali su osetljivi, teže se očitavaju i više ih nema u prodaji. Ukoliko imate samo takav, uvek ga držite tri minuta pod pazuhom bez pomeranja.
♦ Digitalni
Temperatura sa elektronskih toplomera jasno se očitava, a prednost im je i to što emituju zvučni signal kad je postupak gotov. Mnogo su brži i praktičniji od staklenih. Za bebe treba koristiti modele sa savitljivim vrhom.
♦ Čeoni
Veoma su jednostavni za upotrebu, ali treba ih koristiti samo ako nemate nikakav drugi toplomer jer pokazuju samo približnu vrednost. Zato lekaru obavezno treba naglasiti da ste njime merili temperaturu kako bi se na licu mesta eventualno ponovio postupak.
♦ Ušni
Oni rade na principu infracrvenih zraka, koji temperaturu bubne opne očitavaju za samo nekoliko sekundi. Vrlo su praktični i za bebe i za odrasle, samo je veoma važno da nađete dobar položaj u uhu.