Neverovatan muzej na Tasmaniji

Muzejska izložba o izmetu: Mašine se uneređuju

Radnici pune hranom staklene posude. Hrana se probavlja "prirodnim" putem, kao i u ljudskom telu, a mašina svakog dana tačno u 14 sati ispušta izmet

SIDNEJ - Izmet je za većinu ljudi nešto odbojno, ali za one koji vole da pomeraju granice, novi, kontroverzni muzej u Australiji predstavlja pravi doživljaj. Nazvan "subverzivni Dizniled za odrasle", Muzej stare i nove umetnosti (MONA) nalazi se u Tasmaniji i sadrži oko 400 eksponata, od egipatskih mumija do radova mladih britanskih umetnika poput Krisa Ofilija i Dženi Savil. Eksponat koji pobuđuje najviše interesavanja, ali i gađenja, jeste "Profesionalna kloaka", belgijskog umetnika Vima Delvoa, koja oponaša ljudski probavni sistem.

Instalacija se sastoji od niza staklenih posuda koje radnici muzeja pune dva puta dnevno. Hrana se probavlja "prirodnim" putem, kao i u ljudskom telu, a mašina svakog dana tačno u 14 sati ispušta izmet. Smrad bude toliko jak da mnogi posetioci prosto pobegnu iz muzeja.

Kloaka, jedna od najomraženijih, ali i najposećenijih instalacija u muzeju, deo je serije od najmanje pet sličnih mašina koje je Delvoa napravio. Muzej MONA, koji sadrži jednu od najvećih umetničkih kolekcija u svetu, procenjenu na oko 100 miliona australijskih dolara, otvorio je početkom 2011. profesionalni kockar, ekcentrik i filantrop Dejvid Volš čiji je životni moto "šokiraj, uvredi, informiši i zabavi". Muzej je samo prošle godine posetilo blizu 400.000 ljudi.
Muzej stare i nove umetnosti