ATRAKCIJA: Ginisova pećina koja ostavlja bez daha

Profimedia

Ovaj lokalitet veoma je posećen i godišnje ga obiđe skoro 90.000 turista iz celog sveta

Malo je pećina na svetu kao što je Grota đigante, nadomak Trsta u Italiji.

Reč je o najvećoj prirodnoj pećini na svetu koja je otvorena za posetioce, pa je kao takva ušla čak i u Ginisovu knjigu rekorda. A kako bi se što bolje opisala njena grandioznost, Italijani često ističu činjenicu da bi se u nju mogla smestiti velika rimska Crkva Svetog Petra.

Pećina ima zapreminu 365.000 kubnih metara, duga je 167 metara, široka 76, a visoka skoro 100 metara. Godišnje je poseti čak 90.000 ljudi, što nije čudno s obzirom na to da se Grota đigante, kao velika atrakcija, reklamira širom sveta.

Temperatura u pećini tokom cele godine je oko 11 stepeni Celzijusa, pa je za obilazak, koji traje skoro sat vremena, potrebno obući topliju garderobu. Ne treba zaboraviti ni na prigodnu obuću, jer je prostor vlažan zbog vode koja kaplje s vrha.

Posetioci se tokom obilaska spuštaju oko 100 metara u dubinu zemlje, dokle vodi čak 500 stepenika. Usput se zastaje kod tunela, prirodnih hodnika i galerija, a posebna atrakcija su brojni stalagmiti, od kojih najveći ima 12 metara i star je oko 200.000 godina.

Gotovo svaki prizor na ovoj avanturi ostavlja bez daha. Pećinu je sasvim slučajno otkrio Antonio Federiko Linder 1840. godine, i to dok je otkrivao podzemne vode u ovoj regiji. Međutim, pećina je otvorena za javnost tek 1908. godine i od tada privlači brojne turiste, ali i naučnike.

Danas je pećina značajna i zbog brojnih naučnih istraživanja koja se u njoj sprovode, od klimatskih do seizmoloških za predviđanje zemljotresa, a osim za nauku, služi i za zabavu. Tako je ovde organizovano i skakanje padobranom, spuštanja biciklom niz stepnice, pa čak i novogodišnja zabava.

Svako ko stigne do Trsta ne bi trebalo da propusti priliku da poseti Grota đigante. Otvorena je skoro svakog dana tokom čitave godine, a ulaz je nepunih deset evra.