Marković: Što se brže formira vlada, to bolje

Smanjenje budžetskog deficita može se postići racionalizacijom rashoda i rastom prihoda budžeta, istakao viceguverner NBS

BEOGRAD - Viceguverner Narodne banke Srbije (NBS) Bojan Marković ocenio je da bi što brže trebalo formirati novu vladu koja će doneti program fiskalne konsolidacije da bi se zaustavilo slabljenje dinara i obezbedila makroekonomska stabilnost.

Marković je na predstavljanju Izveštaja NBS o inflaciji kazao da mere fiskalne konsolidacije obuhvataju smanjenje budžetskog deficita i zauzdavanje daljeg rasta javnog duga uz obnavljanje aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fodom (MMF). Prema njegovim rečima, smanjenje budžetskog deficita može se postići racionalizacijom rashoda i rastom prihoda budžeta, na primer kroz bolju naplatu ili povećanje poreza.

"Što brže dođe do primene adekvatnog programa fiskalne konsolidacije to bolje. To znači što se brže formira vlada to bolje", i dodao da brzo formiranje vlade znači manje od maksimalnog zakonom predviđenog roka od tri meseca.

On je podsetio da je budžetski deficit Srbije u prvom kvartalu ove godine bio veći nego što se očekivalo i dodao da je NBS već reagovala tako što od januara nije smanjivala referentnu kamatnu stopu i što je intenzivnije intervenisala na deviznom tržištu. Marković je naglasio da će i ubuduće od budžetskog deficita zavisiti restriktivnost monetarne politike.

"Reakcija deviznim rezervama na međubnakarskom deviznom tržištu ima smisla samo ako NBS procenjuje da je poremećaj u budžetskom deficitu privremenog karaktera", kazao je viceguverner.

Kako je ocenio, ukoliko nakon formiranja vlade ne dođe do donošenja programa fiskalne konsolidacije koji će smanjiti budžetski deficit reakcije intervencijama iz deviznih rezervi ne bi imale smisla, već bi prava reakcije bila promena kamatne stope.

Marković je kazao da je dinar u poslednjih mesec dana oslabio 0,9 odsto što je minimalna promena u zemljama sa fleksibilnim deviznim krusom. Prema njegovim rečima, u tom periodu NBS je značajnije intervenisala na međubankarskom deviznom tržištu, što ima smisla samo kada su šokovi privremenog karaktera.

"Procena NBS je da ovi šokovi jesu privremennog karaktera. Do njih je došlo zbog većeg uvoza energenata tokom zime, zbog uticaja na precepriju rizika nakon odlaska privatnog investitora iz smederevske železare i privremenog zamrzavanja aranžmana sa MMF. Ukoliko se vratimo na put strukturnih promena i fiskalne konsolidacije, što podrazumeva i nastavak aranžmana sa MMF, biće otklonjeni pritisci na slabljenje dinara i moguće je da će doći i do jačanja domaće valute", istakao je Marković.

Dinar je danas oslabio prema evru za 0,1 odsto i kurs je 112,5775 dinara za jedan evro, što je nova najniža vrednost srpske prema evropskoj valuti. NBS je od početka godine prodala 783,5 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu da bi ublažila prekomerne dnevne oscilacije kursa i obezbedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta.