Čak 95 odsto turista u letovalištu na obali Crvenog mora dolazilo je iz Rusije, sada nema nijednog! I Srbi su odustali, ali od prošlog meseca polako se vraćaju
U to se uverio reporter Kurira, koji je u ovom letovalištu bio neposredno pre nego što su teroristi oborili ruski putnički avion, krajem oktobra prošle godine, i sada, baš u vreme kad su pronašli crnu kutiju aviona koji se prošlog meseca srušio na Mediteranu. A tamo - sve je isto, samo Rusa nema. Pre sedam meseci ulice, hoteli i plaže bili su kao košnice, a maternji jezik je bio - ruski. A sada... Taj jezik je ostao samo kao jezik natpisa na radnjama, menija restorana... Neki hoteli zjape prazni, u nekima je popunjenost oko 30 odsto, dok samo nekoliko radi punom parom. Na plaži ima slobodnih ležaljki u bilo koje doba dana da dođete. Memša i Sakala, centralna šetališta Hurgade, toliko su pusti da vas prodavci vrebaju ispred radnji.
- Vi ste prvi Srbi koje vidim ove godine! U Kairu imam porodicu sa šestoro dece. Moram da radim da bi ih prehranio. Radim bez pauze od 10 do 23 sata. Prošle godine sam zarađivao do 40.000 egipatskih funti, a sada ću biti srećan ako budem na nuli kad platim najam lokala. Nema kupaca! Mislim da je prošle godine bilo 65.000 Rusa, a sada - nula! - kaže za Kurir prodavac suvenira Simon Mozbah (50).
Da bi vratili turiste, mere bezbednosti prilično su pooštrene, vojska i policija su svuda, a detektori za metal su na ulazima u hotele, tržne centre i arheološke destinacije, čak i na ulazu na šetalište u marini, gde ih nije bilo pre samo sedam meseci. Neretko pregledaju gepeke putničkih automobila, dok je na aerodromima najrigoroznije - čak dva puta prolazite kroz detektore, a torbe vam detaljno pretresaju. Na putu ka Luksoru su na desetine bezbednosnih punktova, na kojima policija proverava gde se kreću turisti.
Među njima najviše ima - domaćih! Naime, zbog nedostatka gostiju iz inostranstva drastično su smanjili cene u hotelima za domaće goste, pa su oni sada najbrojniji, a slede turisti iz Nemačke, Kine, Češke, Ukrajine, Švajcarske... Putovanje u Hurgadu za novinare iz Srbije organizovao je srpski zet Basem Gres kao predstavnik agencije „Vejaut“, u saradnji s egipatskim ministarstvom turizma.
Hurgada
Darko Milenković
Specijalni izveštač
Beograđanka udata u Egiptu
FATALNI SUSRET S MUHAMEDOM
Beograđanka Mirela Jovanov 12 godina živi u Hurgadi. Tamo se udala za Muhameda i dobila troje dece. Ona tvrdi da se oseća sigurno.
- Situacija je bezbedna, mediji su to drugačije predstavili. Nikad nisam imala problem! Muža sam upoznala ovde, u diskoteci, tokom letovanja. Spakovala sam sve u dva kofera i došla ovde da živim. Nisam se pokajala! Porodica nije bila oduševljena, ni moja ni njegova. Vremenom smo sve prevazišli. Imamo troje dece, upravo su na odmoru u Srbiji, kojom su i suprug i deca oduševljeni - kaže Mirela.
Egipćanin voli naše filmove
NAUČIO SRPSKI ZBOG LJUBAVI
Turistički vodič Mustafa el Desoki uglavnom radi sa srpskim turistima i perfektno zna srpski! Najpre se zaljubio u jednu Srpkinju, pa i u naš jezik, koji je učio gledajući srpske filmove i slušajući srpsku muziku.
- Volim da radim s vama Srbima jer ste drugačiji. Sentimentalni ste kao mi Egipćani, potpuno ste drugačiji od Amerikanaca.
GORIVO JEFTINIJE OD VODE!
Voda3 funte
Gorivood 1,65 do 3,85 £
Banane7 £
Espreso10 £
Pivo20 £
Paste30-40 £
Nargila9 £
1 evro10 £