Gruevski na sudu: Nevin sam, tužilaštvo pod uticajem opozicije
SKOPLJE - Lider VMRO-DPMNE i donedavni makedonski premijer Nikola Gruevski demantovao je danas da je učestvovao u rušenju stambenog kompleksa Kosmos u okviru slučaja TNT i optužio Specijalno javno tužilaštvo da je postupak protiv njega pokrenulo po naređenju opozicije.
Nakon prvog svedočenja pred sudijom, Gruveski je rekao da su optužbe protiv njega lažne, preneo je Rojters.
On je, u obraćanju novinarima, ocenio da sudski postupak predstavlja "politički progon" opozicije u cilju, kako je naveo, izbegavanja izbornog poraza.
Gruveski je novinarima, nakon saslušanja u Krivičnom sudu u Skoplju, rekao i da je pozvan u sud jer je specijalni javni tužilac Katica Janevska "izrazila sumnju" da će napustiti zemlju, javila je MIA.
"Ne znam da li neko u Makedoniji veruje da ću otići iz zemlje, ali je očigledno da specijalni javni tužilac postupa po nečijem naređenju", naveo je on.
Gruevski se ranije danas odazvao pozivu Krivičnog suda u Skoplju i u prisustvu advokata došao na saslušanje kao osumnjičeni u slučaju TNT koji istražuje Specijalno javno tužilaštvo.
To tužilaštvo dostavilo je sinoć obaveštenje Gruevskom da će biti određena mera obezbeđivanja njegovog prisustva, pa se on danas pojavio u sudu zajedno sa svojim advokatom Nikolom Dodovskim, prenela je MIA.
Makedonski mediji navode da je u sud popodne došao predsednik skopske opštine Gazi Baba Toni Trajkovski, koji je takođe osumnjičen u predmetu TNT, kao i drugi osmunjičeni.
Navodi se da se u slučaju TNT radi o rušenju kompleksa Kosmos u prestonici Makedonije, a glavna osumnjičena je nadležna inspektorka opštine Gazi Baba.
Slučaj TNT je iz 2011. godine tada je srušen stambeni kompleks Kosmos, koji je u vlalništvu Fijata Canovskog za kojeg mediji navode da ima političke veze.
Gruevski je aboliran u ovom slučaju, u okviru šire abolicije vladinih i opozicionih političara koju je 12. aprila potpisao predsednik Makedonije Djorđe Ivanov.
Pod pritiskom građanskih protesta i međunarodne zajedncie, šef makedonske države prošle nedelje je odlučio da poništi odluku o aboliciji svih 56 državnih i partijskih funkcionera umešanih u aferu "Prisluškivanje.
Prethodno je 28. maja maja povukao odluku o aboliciji za 22 od 56 funkcionera umešanih u pomenutu aferu.