Ovo je Teslin naslednik
KIKINDA - Genijalac!
Kada nije u školi, jednog od desetoro najboljih mladih naučnika Srbije možete pronaći u garaži. Iako ni izbliza ne izgleda kao moderne laboratorije NASA, Nikola Tepavac (17) iz Kikinde u njoj je konstruisao zlatnim medaljama ovenčane robote. Na Smotri tehničkog stvaralaštva iz robotike i interfejs tehnologije, koja je proteklog vikenda održana u Zrenjaninu, njegov robot „Valdi 1” mehaničkom rukom je pokupio zlatnu medalju.
- Kao i svi prethodni roboti, i „Valdi 1” je napravljen od recikliranog materijala - PVC cevi za vodoinstalacije i lanaca za bicikle. Dobro su mi poslužili aluminijumski delovi sa trotineta, poluge sa kombajna i motori sa brisača „stojadina”. Škola je kupila motor od satelitske antene, koji ga pokreće. Mehaničkom rukom može da hvata i prenosi opasne ili eksplozivne materije. Otporan je na radijaciju, a ima i kameru za noćno snimanje - objašnjava vunderkind za robote.
Kaže da su roditelji odlučili da mu daju ime Nikola po naučniku Tesli.
- Kao da su predosetili da ću se baviti naukom. Moj pradeda je poreklom iz Like, iz sela u kom je rođen najveći srpski genije Nikola Tesla. Ko zna, možda je on neki moj dalji rođak - kaže Nikola.
Dok su druga deca odrastala uz crtaće, Nikola je gutao Diskaveri čenel i naučnofantastične filmove.
- Pretprošle godine napravio sam mehaničku „terminatorsku „ ruku, sa kojom sam osvojio treće mesto na međunarodnoj smotri robotike Interfest - kaže Nikola, i napominje da bi nakon gimnazije nastavio školovanje u Institutu za tehnologiju u Bostonu.
- Tamo se stiče znanje koji omogućuje rad u NASA. Najveći problem u ostvarenju moje životne želje biće novac - priznaje Nikola.
Pravi robota za Mars
- Ubeđen sam da bi „Valdi 1” bez problema mogao da se kreće površinom Marsa, kao što to čine NASA roboti „Oportjuniti” i „Spiritum”. Naravno, oni su mnogo većih dimenzija. Zato će moj sledeći poduhvat biti potpuno automatizovani „rover” nosivosti 300 kilograma. Ko zna, možda će i on jednog dana krstariti Marsom - planira Nikola.