Kandapara bordel u okrugu Tangail najstariji je i drugi po veličini u zemlji - postoji već oko 200 godina. Srušen je 2014. godine, ali je ponovo uspostavljen uz pomoć lokalnih nevladinih organizacija. Mnoge žene su tu rođene, odrasle i nisu znale gde otići kad je nestao.
Bangladeš je jedna od retkih muslimanskih zemalja u svetu gde je prostitucija legalna.
Kandapara bordel u okrugu Tangail najstariji je i drugi po veličini u zemlji – postoji već oko 200 godina. Srušen je 2014. godine, ali je ponovo uspostavljen uz pomoć lokalnih nevladinih organizacija. Mnoge žene su tu rođene, odrasle i nisu znale gde otići kad je nestao…
Pristalice bordela veruju da je seks posao kao i svaki drugi posao – i da te žene ne žele raditi nešto drugo. Žene su se zauzele za svoja prava radnika, i tako je na kraju 2014. godine, Nacionalno udruženje advokata Bangladeša uverilo Visoki sud da je iseljenje seksulnih radnica nezakonita radnja. Seksualne radnice brzo su se vratile u svoje domove.
Danas, bordelska četvrt okružena je zidom. U uskim ulicama unutra su tezge s hranom, trgovine čajem i ulični prodavači. Bordel je mesto s pravilima i hijerarhijom moći koji se u mnogo čemu razlikuju od ostatka društva.
Unutar bordela, žene su slabe ali i moćne. Najugorženije su onda kad tek ulaze u bordel – tada se zovu vezanim devojkama i obično budu u dobi od 12 do 14 godina.
Ove devojke obično dolaze iz siromašnih porodica i često su žrtve trgovine ljudima. Nemaju slobodu ili prava. Pripadaju jednoj od starijih žena, često su u dugovima i nije im dozvoljeno da idu van ili da zadrže novac.
Nakon što plate svoje dugove, otprilike između jedne i pet godina, one postaju nezavisne seksualne radnice. Tada mogu odbiti klijente i zadržati novac. Mogu i otići iz bordela, ali zbog stigme kojom su obeležene izvan svog "doma" često odlučuju da ostanu i dalje rade isti posao.
(radiosarajevo.ba)