Manipulacija
ISTORIJA NAS JE LAGALA: Ovo su popularni mitovi u koje svi verujemo
Teško je osloboditi se zabluda kojih smo se napijali od rođenja, a tako je i sa istorijskim saznanjem. Ovih 7 mitova zna i malo dete, ali i odrasli ih smatraju istinom.
Laž koja se ponovi mnogo puta, vremenom postaje istina. To je jedno od pravila koje važi za politiku, ali i istoriju. Evo sedam najupečatljivijih primera.
1. Volt Dizni
Gotovo svi misle kako je veliki Volt Dizni prvi nacrtao danas najpopularnijeg animiranog lika na planeti, Mikija Mausa, ali to nije baš tako. Ideja jeste bila Diznijeva, ali je prvi crtež odradio animator Ub Ajverks. Zanimljivo je i to da se Miki u početku zvao Mortimer, ali je Lili, supruga Volta Diznija insistirala na imenu koje svi znamo i volimo.
2. Van Gog
U pop kulturu odavno je ušao popularan mit kako je Van Gog sebi odsekao uvo, iako je zapravo odstranio samo vrh ušne školjke, mada poneki istoričari i to dovode u pitanje.
3. Napoleon
Mit u koji svi veruju glasi da je Napoleon bio izrazito nizak iako to nije bio slučaj. Zabuna je nastala u vreme kad su i Francuzi koristili stopu kao mernu jedinicu, ali ona nije bila ista kao i engleska, tako da se prostom računicom zaključuje da je veliki vojskovođa imao oko 170 centimetara, što je za današnje standarde možda nisko, ali nikako i za kraj 18. veka.
4. Put oko sveta
U školi, na časovima geografije učili smo kako je Ferdinand Magelan prvi oplovio zemaljsku kuglu, ali je to samo delimično tačno. On je prešao polovinu puta jer je nesrećno stradao na Filipinima kad je pogođen kopljem od bambusa u borbi sa plemenom Lapu-Lapu.
5. Kleopatra
Jedna od prvih asocijacija kad pomislimo na stari Egipat jeste kraljica Kleoptra i njena romansa sa Markom Antonijem, odnosno Cezarom, ali da li ste znali da je Kleopatra vremenski podjednako udaljena od piramida u Gizi, koliko smo mi vremenski udaljeni od nje? Možda vam to ništa ne govori, ali ona uopšte nije egipatskog, već grčkog porekla, jer je potomak dinastije Ptolomeja koju je osnovao jedan od generala Aleksandra Velikog nakon raspada velikog carstva.
6. Isak Njutn
Popularna naučna anegdota glasi da je Njutn "otkrio" gavitaciju onda kad mu je u dokolici pala jabuka na glavu, ali kako to obično biva, stvarnost je malo dosadnija. Jabuka je pala pored njega, što mu je pomoglo da razume gravitaciju.
7. Vikinzi
Kako zamišljate Vikinge? Verovatno kao velike varvare sa rogatim šlemovima, ali ovo nije baš istina. Niti su Vikinzi toliki varvari u odnosu na ostatak Evrope posle raspada Rimskog carstva, niti su nosili šlemove sa rogovima, što je jedan od najpopularnijih mitova. Zabuna verovatno dolazi iz toga što su rogove koje su koristili kao čaše svuda nosili sa sobom.