Niko od starešina Žandarmerije nije odgovarao na pozive tokom napada na američku ambasadu, pa sam angažovao PTJ, ispričao Veljović o haosu za vreme mitinga „Kosovo je Srbija“ februara 2008.
Milorad Veljović, bivši direktor policije, optužio je Žandarmeriju za paljenje Ambasade SAD u Beogradu, saznaje Kurir.
Veljović je ovo izjavio u Višem tužilaštvu u Beogradu kao svedok u istrazi koja se vodi protiv visokih policijskih funkcionera zbog napada na nekoliko diplomatskih objekata posle mitinga „Kosovo je Srbija“ 21. februara 2008. godine.
Kako Kurir ekskluzivno saznaje, Veljović je izjavio da su osumnjičeni generali Slobodan Bjelić, Mladen Kuribak, kao i Slobodan Vukolić dali svoj maksimum da se spreči haos na ulicama, ali da su te večeri zatajile starešine Žandarmerije! Na čelu Žandarmerije u to vreme bio je general Borivoje Tešić.
Žandarmi ćutali
- Znam zašto sam pozvan, ali prošlo je osam godina i ja danas ne mogu da se setim možda svih detalja. Moram da kažem da je taj trenutak bio najteži u mojoj profesionalnoj i ličnoj karijeri - ovim rečima, kako Kurir saznaje, Milorad Veljović počeo je svoje svedočenje o paljenju Ambasade SAD u Ulici kneza Miloša.
On je objasnio da su tog dana snage policije bile raštrkane po celom gradu jer se, osim mitinga „Kosovo je Srbija“, održavala i utakmica između Partizana i Crvene zvezde, a operativna saznanja ukazivala su da postoji mogućnost da huligani napadnu zgradu televizije B92.
Prema rečima Veljovića, formiran je štab čiji je zadatak procena bezbednosti i za rukovodioca je izabran Stevan Vukolić, tadašnji načelnik Policijske uprave Beograd.
- Toga dana bio sam u sedištu MUP, u direkciji policije. Nisam imao video-bim da bih preko kamera pratio situaciju, već sam bio na stalnoj telefonskoj liniji s Bjelićem i Kuribakom. U jednom momentu sećam se da su me pozvali i rekli mi da se iz kolone građana izdvojila veća grupa koje se kreće prema Ulici kneza Miloša. Posle nekoliko minuta prvo me je ponovo pozvao Kuribak, a zatim i Bjelić i tražili su da se hitno angažuje PTJ, jer niko od starešina Žandarmerije ne odgovara na pozive. Rekli su da sa Žandarmerijom ne mogu da ostvare komunikaciju i da je došlo do paljenja ambasade, kao i da će biti velikih problema - prisetio se bivši direktor policije Milorad Veljović.
Poverenje
Kako je navodno objasnio, da bi angažovao PTJ, Veljović je morao da pozove ministra, ali kako je Dragan Jočić posle teške saobraćajne nesreće u to vreme bio u bolnici, odluku je doneo sam.
- Doneo sam odluku koju možda nisam smeo, ali s obzirom na situaciju i to da imam veliko poverenje u svoje saradnike, pozvao sam komandanta Protivterorističke jedinice Gorana Dragovića i rekao mu da hitno počne s intervencijom. Rekao mi je da će zadatak da izvrši uprkos tome što nema podršku pešadije, koja treba da ide pored njihovih specijalnih vozila i da samim tim postoji opasnost da neko od građana eventualno podleti pod vozilo - objasnio je Milorad Veljović.
Poginuo mladić
Oko 18.30 grupa huligana gađala je zgradu američku ambasadu kamenicama i zapaljenim bakljama. U požaru koji je izbio u zgradi ambasade nastradao je Zoran Vujović.
- Uveče sam se čuo s ministrom unutrašnjih poslova, rekao mi je da je strašno to što se dogodilo, naročito za ugled države, jer je napadnuta strana ambasada - prisetio se bivši direktor policije i dodao da smatra da su njegove kolege Dragović, Bjelić i Kuribak maksimalno profesionalno tog dana izvršili svoj zadatak.
Bruka i sramota
„KOSOVO ZA PATIKE“
Snimak „Kosovo za patike“ načinjen 22. februara 2008, na kojem se vidi kako dve plavuše tokom haosa koji je nastao posle mitinga kradu stvari iz sportske radnje u centru Beograda, bio je hit na internetu. Akterke Maja Trbojević i Jovana Petrović, koje su kasnije osuđene na uslovne kazne od po deset meseci zatvora, sa rokom provere od četiri godine, izjavile su da ih je „ponela masa“ i da su učestvovale u krađi „jer nikad sebi nisu mogle da priušte takvu garderobu“.
MUP Istraga protiv visokih funkcionera
KURIBAK I BJELIĆ SLUŠALI SVEDOČENJE
U Višem tužilaštvu u Beogradu nisu želeli da kažu ko je sve od policijskih funkcionera obuhvaćen istragom, ali su, prema nezvaničnim informacijama, na spisku osumnjičenih Stevan Bjelić, Mladen Kuribak, Slobodan Vukolić, kao i Borivoje Tešić, koji je u to vreme bio na čelu Žandarmerije. Krivičnom prijavom, koju je policija podnela prošle godine, bili su obuhvaćeni i Senad Koštić, bivši komandant niškog odreda Žandarmerije, kao i oficiri iz komande te jedinice Bojan Marković, Zoran Rašković i Dragan Vasiljević. Istraga je pokrenuta na osnovu izveštaja Radne grupe MUP Srbije, koju je osnovao ministar policije Nebojša Stefanović, i ona je nosila oznaku službene tajne.Bjelić i Kuribak, kako saznajemo, prisustvovali su saslušanju Veljovića.- Nisu mu postavljali pitanja, ali je on povremeno, dok je govorio o učešću policije, gledao u njih kao da traži potvrdu onoga što govori - kaže izvor Kurira.
Reagovanja
Vojislav Koštunica, bivši premijer
NEĆU VAM NIŠTA NOVO REĆI
Sve što sam imao da kažem na tu temu, rekao sam. Neću vam ništa novo reći. Pogledajte bilo koju raniju izjavu, i to je to.
Aleksandar Popović,
BIVŠI MINISTAR VELJOVIĆ ZNA O ČEMU GOVORI
Zaista ne mogu znati šta se i kako događalo u lancu komandovanja, gospodin Veljović je bio direktor policije, on svakako zna o čemu govori.
Rasim Ljajić, ministar za rad i socijalnu politiku
NE ZNAM NIŠTA
Ne mogu da komentarišem, jer ne znam ništa o tome.
Borivoje Tešić, bivši komandant Žandarmerije
SUD NEKA RADI PO ZAKONU
Ne bih ništa da komentarišem, pošto je to u nadležnosti advokata koji prate sve, a sud neka radi po zakonu.