RAZMISLITE JOŠ JEDNOM: Koja pitanja treba postaviti sebi pre razvoda

Profimedia

Daje li vam partner ono što vam istinski treba? Da li znamo šta nam istinski treba? I šta je to za šta sami moramo preuzeti odgovornost...

Iza dramatičnog broja razvoda, koji su u zadnjih 50 godina u nekim zemljama porasli sa 18 posto na 80 posto, kriju se nesporazumi vezani uz životne zakone, prvenstveno one koje se tiču rezonancije i polariteta, kaže nemački lečnik, terapeut i autor brojnih knjiga Ruediger Dahlke.

Zakon rezonancije kaže da privlačimo ono što i sami odašiljemo, bez obzira na to da li je to nesvesno, a zakon polariteta kaže kako svaki pol ima tendenciju upotpunjavanja svojom suprotnošću iako mi tu suprotnost ne želimo prihvatiti jer smo se vezali samo za jedan, za nas "pozitivan" pol.

Profimedia 

Na primer, želimo da živimo dinamično, a preziremo sporost i pasivnost. Ali život zahteva i jedno i drugo. Razlog velikog broja razvoda je to što ova pravila života nikad nismo naučili. Ako život uporedimo s fudbalskom utakmicom, primetićemo da fudbaleri znaju pravila i, tako, na poluvremenu menjaju strane igrališta.

U srednjoj životnoj dobi većina ljudi ne menja pravac u životu i zbog toga „u drugom poluvremenu daju autogolove".

Ono što radimo za druge ostaje neprimećeno jer dajemo nešto što mi mislimo da je drugima potrebno, a da ne proveravamo da li oni to žele ili ne. Nismo naučili da komuniciramo, smatramo kako znamo šta drugome treba i zato naš trud nije pozitivno vrednovan, naprotiv. Istovremeno se ne pitamo što je potrebno nama i za sebe ne preuzimamo odgovornost, nego tražimo da to učine drugi.

Profimedia 

(sensaklub)