Zemlje najugroženije od pojave infekcije su one u kojima Srbi najčešće letuju: Grčka, Italija, Španija i Turska. Srbija je u drugoj grupi država po opasnosti od pojave i širenja oboljenja
Srbija je u drugoj grupi zemalja po opasnosti od pojave i širenja zika virusa, rezultat je istraživanja švedskih naučnika. U prvoj grupi najugroženijih zemalja su one u kojima Srbi najčešće letuju, a to su Grčka, Italija, Španija, Turska. Stoga epidemiolozi apeluju na naše građane da se maksimalno zaštite od uboda komaraca na letovanju.
Švedski stručnjaci napravili su mapu Evrope koja pokazuje koje su zemlje najrizičnije po opasnosti od pojave i širenja zika virusa.
Upozorenje putnicima
Dosad je u Evropi od zike obolelo 400 ljudi, ali lokalno širenje virusa nije zabeleženo. Svi oboleli dobili su virus na putovanjima u pogođene zemlje Južne Amerike.
Direktor Instituta za javno zdravlje „Batut“ profesor Dragan Ilić upozorava putnike koji planiraju put u ove zemlje da se maksimalno zaštite.
- Poznato je da u Grčkoj baš i ne vode mnogo računa o uništavanju komaraca, zato je potrebno da se putnici pripreme za boravak tamo. Postoji opasnost od toga da se ljudi inficiraju zikom u Grčkoj. To ne znači da će se virus pojaviti pojaviti u Srbiji, jer komarci koji prenose taj virus ovde nisu registrovani. Nema razloga za uzbunu. Urađena je jedna analiza, kod trudnice koja je bila u Latinskoj Americi, ali je ona bila negativna - navodi Ilić.
Tipične tegobe
Sagovornika Kurira više zabrinjava groznica Zapadnog Nila, koju, takođe, prenose komarci.
- Trudnice posebno treba da obrate pažnju. Ukoliko sumnjaju da su ih tamo izujedali ti komarci ili ako su imale tegobe tipične za ovaj virus, po povratku u Srbiju treba da se obavezno jave kako bi se obavila testiranja - upozorava naš sagovornik.
ŠTA TREBA DA ZNATE O VIRUSU ZIKA
Zika groznicu izazivaju komarci iz roda Aedes aegypti i Aedes albopictus (tigrasti komarac)
Za ovaj virus još uvek ne postoji vakcina niti lek
Ako se zikom zaraze trudnice, može se roditi dete sa teškom anomalijom mikrocefalijom
SZO je virus zika definisao kao globalnu pretnju u rangu ebole
SIMPTOMI
Inkubacija je tri do 12 dana. Jedna od pet inficiranih osoba će imati simptome bolesti.
Simptomi virusnog oboljenja zika su obično blagi:
povišena temperatura
osip
bolovi u zglobovima i mišićima
glavobolja i konjunktivitis obično traju od dva do sedam dana
PREVENCIJA I DIJAGNOZA
Virus zika se dijagnostikuje PCR metodom i izolacijom virusa iz uzorka krvi.
Nošenje svetle odeće dugih nogavica i rukava
Izbegavanje boravka na otvorenom u vreme najintenzivnije aktivnosti komaraca (u zoru i u sumrak)
Upotreba zaštitnih mreža protiv komaraca na prozorima, iznad kreveta
Savetuje se da svi putnici koji putuju u zahvaćena područja preduzmu lične zaštitne mere kako bi prevenirali ubode komaraca, a osobe s bolestima imunog sistema, hroničnim oboljenjima, trudnice i deca koja odlaze u zahvaćena područje potrebno je da prethodno konsultuju svog lekara
Savetuje se da trudnice ili žene koje planiraju trudnoću razmotre odlaganje putovanja u zahvaćena područja
Potrebno je da trudnice koje su boravile u područjima zahvaćenim zika virusom navedu taj podatak prilikom sledeće posete ginekologu zbog adekvatnog nadzora
Putnici koji u okviru tri nedelje od povratka s puta imaju simptome denge, čikungunje ili virusnog oboljenja zika treba da se jave svom lekaru