AFRIČKA UNIJA NA POMOLU: Uskoro zajednički pasoši za ceo kontinent

Profimedia

Dok poslednjih dana Evropsku uniju potresa izlazak Velike Britanije, s druge strane Afrička unija teži ka integraciji pokretanjem zajedničkih pasoša za sve zemlje kontinenta.

Elektronski pasoši za 54 zemlje biće predstavljeni sredinom meseca na samitu Afričke unije u Kigali u Ruandi. Unija ima cilj da "ujedini" sve stanovnike Afrike do 2018. godine.

"Cilj je uvesti slobodno kretanje ljudi, dobara i usluga na kontinentu kako bi se razvijala unutarafrička trgovina, integracija i društveno ekonomski razvoj", navodi se u saopštenju Afričke unije.

Pasoši predstavljaju ključan deo akcionog plana "Agenda 2063" koji ističe potrebu kontinenta za integracijom i bazira se na popularnoj viziji Panafričkog jedinstva. Sloboda kretanja je već dugo prioritet zemalja članica, što se vidi i iz prethodnih sporazuma, kao što je Sporazum u Abudži iz 1991. godine.

Zajednički pasoši su već usvojeni u nekoliko regiona kao što je Ekonomska zajednica zapadnoafričkih država (ECOWAS).

Trenutno je samo 13 afričkih zemalja otvoreno za sve afričke građane bez viza, a većina još uvek drži ozbiljne restrikcije za ulazak u zemlju. Afrička razvojna banka apelovala je na države da što pre sprovedu plan otvaranja granica, ističući kao primer Ruandu koja je doživela veliki skok BDP-a zahvaljujući rastu turizma koji je usledio posle otvaranja granica.

Ukidanje viza imaće veliki uticaj na radnike s dna društvene lestvice, smatra Direktor političkih poslova Afričke unije Kabele Matlosa.

"Problem je što mladi ljudi rizikuju živote prelazeći Saharu i Mediteran na putu ka Evropi. Ukoliko stvorimo prilike u Africi, smanjićemo taj rizik. Afrika je kontinent migranata koji nisu tako sumnjičavi prema izbeglicama. Ovo će biti test panafrikanizma, doktrine koja je u osnovi postojanja Afričke unije. Mi smo posvećeni toj filozofiji", objašnjava Matlosa.

Analitičari i eksperti već su podvukli potencijalne prednosti i mane ovog projekta i neki zajednički stav jeste da će ambiciozni plan biti ostvaren do 2020. godine, pre 2018. za kada je postavljen rok.

(Klix)