HORGOŠ, KELEBIJA - Na graničnim prelazima Horgoš i Kelebija sa Mađarskom pojačno je prisustvo mađarske policije i vojske, na prostoru oko dva improvizovana izbeglička kampa, koji se nalazi na ničijoj zemlji između dva granična prelaza.
Na granici sa Mađarskom, na kojoj je, prema pisanju medija, od danas na snazi pojačana i dubinska kontrola granice prema Srbiji, nisu, međutim, vidljive vanredne mere kontrole, u skladu sa novim zakonskim propisima za sprečavanje ilegalnih migracija, navodi Tanjug.
Tanjugova ekipa na graničnom prelazu ni u improvizovanom kampu danas nije primetila dronove, borbena vozila, termovizijske kamere, konjičke jedinice, što su samo neke od mera koje su, kako su preneli mediji, najavile mađarske vlasti.
Situacija na tim graničnim prelazima i u samim kampovima je mirna.
Kako je reporteru Tanjuga nezvanično rečeno, Mađari na Horgošu dnevno puštaju po 15 migranata, a isto toliko i na Kelebiji, ali gotovo svakodnevno u improvizovane kampove dolaze novi.
U kampu na ničijoj zemlji u blizini Horgoša trenutno se nalazi oko 500 migranata, uglavnom iz Avganistana, koji čekaju da uđu u Mađarsku, dok je u kampu kod Kelebije smešteno oko 130 njih i to uglavnom porodica iz Sirije.
U oba kampa ima mnogo dece, nedostaju šatori, pa mnogi prave improvizovane šatore od ćebadi. Imaju pokretne toalete, a kupaju se na česmi.
Deca se, inače, igraju na improvizovanom odbojkaškom terenu.
Jedan od migranata u kampu kod Horgoša sa kojim je razgovarao reporter Tanjuga ovde je već šest dana i sa još 10 članova svoje porodice čeka da uđe u Mađarsku.
Kako kaže, cilj mu je da pređe granicu, a u Mađarskoj će odlučiti da li će tamo ostati ili će nastaviti put.
Mlada Iranka Neda u tom kampu je od sinoć, a u Srbiji je već pet dana.
Cilj joj je, kako kaže, da stigne do Londona gde joj se nalaze majka, brat i rođaci.
U kampu kod Horgoša je sa mužem i dvoje dece, a kako je rekla, najveći problem je nedostatak kupatila, kao i odeće i obuće.
Hranu migrantima gotovo svakodnevno isporučuju srpski i mađarski Crveni krst, kao i UNHCR.
O migrantima brinu i predstavnici Komeserijata za izbeglice, UNHCR-a, UNICEF-a, Lekara bez granica i Međunarodne organizacija za migrante.