Toksično

ŽIVOT U OBLAKU CRNOG DIMA: Na ovom ostrvu ljudi stalno moraju da nose gas maske

Foto: YouTube/Printscreen

Nedaleko od Tokija leži malo ostrvo Mijake-džima. Smatraju ga prirodnim rajem oko kojeg ronioci često rone između koralnih grebena u potrazi za retkim vrstama životinja.

Ipak, neko ko želi da poseti to ostrvo, mora da ima gas masku. I lokalni stanovnici ih stalno nose.

Ostrvo prekriva zelenilo, a uz obalu se nalaze predivni zalivi i plaže. Međutim, tanki oblak dima koji koji prekriva ostrvo, trajna je opasnost. Poslednja erupcija vulkana bila je pre 16 godina, ali život stanovnika se od tada potpuno promenio. U junu 2000. godine na ostrvu je živelo oko 4.000 ljudi.



27. juna sve je uzdrmala podvodna erupcija i potres. Sve se završilo erupcijom vulkana. Oko deset kilometara visok stub dima stajao je tada iznad Mijake-džima, a zasuli su ga pepeo i kamenčići.

Izašla je magma i stvorio se novi krater širok 1,6 kilometara i dubok 450 metara. Krajem avgusta 2000. vlasti su odlučile da se svih 3.855 stanovnika evakuišu i presele u Tokio. Do 50.000 tona opasnog dima svakog je dana odlazilo u vazduh. Verovalo se da se stanovnici neće vratiti tako brzo na ostrvo. Količina sumpor dioksida je s godinama opadala.

U februaru 2005. stanovnicima je dozvoljeno da se vrate. Međutim, i dalje moraju da nose maske. Danas ih na tamo živi oko 2.700.

Količina sumpor dioksida se redovno meri, a ako prekorači dopuštene količine, stanovnici se upozoravaju preko razglasa. Turisti smeju na ostrvo, ali na službenim stranicama piše da niko na Mijake ne sme da kroči bez gas maske.

Maske se mogu nabaviti na trajektnom terminalu u Tokiju, na brodovima koji voze na ostrvo ili na samom ostrvu. Tamo je od 2005. bilo još nekoliko manjih erupcija. Količine sumpor dioksida su u podnožju vulkana i dalje ekstremno visoke. Neka područja su i dalje potpuno zatvorena i zabranjena, piše Travelbuk.

(Travelbook)