Ako Republika Srpska pokuša da se izdvoji, mi bismo zajedno sa NATO sačuvali BiH, poručio je Stipe Mesić
ZAGREB - Poslednji predsednik Predsedništva SFRJ i nekadašnji predsednik i premijer Hrvatske Stjepan Mesić najavio je povratak u politiku. O zločinima
- Jedna stranka iz Narodne koalicije predložila mi je da se kandidujem na izborima, ali ja čekam. Nisam doneo konačnu odluku jer čekam da čujem ostale koalicione partnere. Ja bih išao na izbore ukoliko postoji konsenzus stranaka - rekao je Mesić u intervjuu za Kurir.
Ima li vaš povratak veze s tim što su vam ukinuli kabinet bivšeg predsednika? Da li je ovo osveta?
- Ma taman posla! Ured funkcioniše. Otišao sam pred Ustavni sud i tamo sada ima 3.000 nerešenih spisa, a ja sam 3.001. Mislim da dve vlade mogu proći pre nego što se taj spis reši.
Za razliku od bivših ministara, otvoreno osuđujete ustaštvo?
- Problem vlade je u tome što su pokušali da otvore rasprave o reviziji Drugog svetskog rata. Svakom je jasno da su nacizam i fašizam bili zločin, a antifašizam je bio odgovor na taj najveći zločin u istoriji čovečanstva. To se ne može upoređivati. Nažalost, u koaliciji koja je držala vlast stalno je bilo rasprave o reviziji. Radi se o nekoliko ljubitelja ustaša koji su došli do izražaja, pa su mogli da plasiraju čak i predloge da se u Hrvatsku vojsku uvede ustaški pozdrav „Za dom spremni“! To je iznenađujuće za svakog normalnog čoveka. Javnost je reagovala i morali su da odu jer s tom politikom nisu mogli dalje.
Šta mislite o Tihomiru Oreškoviću kao premijeru?
- Promašeni eksperiment.
Imate krivičnu prijavu zbog izjave da u slučaju referenduma o nezavisnosti u Republici Srpskoj treba poslati Hrvatsku vojsku. Mislite li to i dalje?
- Da, Hrvatska je garant opstanka BiH. Ako bi vođe RS odlučile da se izdvoji Republika Srpska, mi bismo morali da reagujemo. Tako je. Mi bismo, zajedno sa NATO, presekli koridor i time bi bila sačuvana BiH u njenim granicama. BiH se ne sme deliti, to moraju da znaju i Srbi i Hrvati. Ja sam Hrvatima poručio: „Vaša je domovina BiH, vaš glavni grad je Sarajevo.“ To mora i Beograd reći Srbima. Nije dovoljno reći da su za celovitu BiH, a u svemu da podržavaju Milorada Dodika, koji ne priznaje BiH.
Kako vam se čine srpsko-hrvatski odnosi?
- Činjenica je da se Jugoslavija u onom modelu nije mogla održati. Kad sam došao u Beograd, rekao sam: „U ovom odelu, ja sam poslednji predsednik Predsedništva Jugoslavije.“ Vidite, ako je sve bilo u blokadi, Skupština, Izvršno veće, ko je mogao pomisliti da će moći funkcionisati? Bio je potreban novi politički dogovor. Nije došlo do njega. Moj predlog je bio da se ide na oročenu konfederaciju na tri do pet godina. U tom slučaju izbegao bi se rat, ali se ne bi dirale granice. Politike koje su htele da menjaju granice dovele su do rata sa ogromnim brojem žrtava. Kad su se ratovi završili, mi granice nismo promenili ni za milimetar. Ali, to je iza nas. Ratove ne vode narodi. Krivi su oni koji vode narode. A za zločine su krivi oni koji su ih naredili i izvodili. To treba razlučiti i onda tek možemo dalje.
Ivana Šaronjić
U SREBRENICI JE BIO GENOCID
Kažete da je u Srebrenici bio genocid, a šta je Bratunac?
- Notorna je greška da se Srebrenica upoređuje sa bilo čim. Bilo je zločina, ali ovo je genocid. Na hiljade ljudi izdvojite i poubijate i pokušate sakriti tragove. To relativizirati s drugim zločinom je novi zločin. Treba sve zločine ispitati, ali se Srebrenica ne može ni sa čim upoređivati!